Białystok: wyruszyła pielgrzymka na Jasną Górę
30 lipca 2018 | 13:50 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
Blisko 300 pątników wyruszyło dziś z Białegostoku w 32. Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Przed nimi 14 dni wędrówki i około 500 km do przebycia. W tym roku pielgrzymi wędrują pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. To jedna z najdłuższych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę w Polsce. Zakończy się 12 sierpnia uroczystą Mszą św. przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.
W homilii bp Henryk Ciereszko zachęcał pielgrzymów do zawierzenia Matce Bożej wszystkich trudów i intencji osobistych, ale też intencji całej diecezji i Kościoła powszechnego. Szczególnie polecał modlitwie pielgrzymów tych wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą się udać w drogę.
Ksiądz Marcin Kuczyński, który jest kierownikiem pielgrzymki od 10 lat zauważa, że przez te lata jej charakter się nie zmienia, choć zmienia się ludzka mentalność. „Człowiek staje się coraz bardziej wygodny, wymagający, chce komfortowo spędzać wolny czas. Jednak liczebność pielgrzymki od lat utrzymuje się na tym samym poziomie, choć zwłaszcza młodzi ludzie – z racji na obowiązki, na wykonywaną pracę, wybierają raczej krótsze pielgrzymki” – stwierdza.
Na pielgrzymkę wybierają się zarówno rodzice z małymi dziećmi, nastolatkowie, małżeństwa, całe rodziny jak też pojedyncze osoby.
„Idę, by modlić się o moją ścieżkę życiową. Chcę podjąć właściwą decyzję, jakie wybrać studia i odnaleźć miejsce dla siebie. Mam nadzieję, że Pan Bóg mi podpowie, gdzie ono jest” – mówi maturzysta Bartek.
Koleżanki, Ewelina i Kasia pielgrzymują już po raz piaty. Najważniejsze na pielgrzymce jest dla nich doświadczenie wspólnoty. To właśnie podczas pielgrzymki odkryły, że przez życie nie idzie się w pojedynkę, ale razem z innymi. „W przeżywaniu wiary w dzisiejszym świecie, zwłaszcza w niektórych środowiskach, można doświadczyć poczucia osamotnienia, izolacji, a nawet zakłopotania z powodu wyznawanej wiary. Dlatego bardzo pozytywne jest doświadczenie wędrowania w grupie, gdzie wszyscy tak samo się modlą, bawią i cieszą, są sobie życzliwi i pomagają sobie wzajemnie” – podkreśla Katarzyna.
Białostocką pielgrzymkę tworzą cztery grupy: błękitna (studencka), zielona (charyzmatyczna), amarantowo-żółta ( patriotyczno-papieska) i fioletowa (o charakterze pokutnym). Do piątej grupy, tzw. złotej, należą ci wszyscy, którzy z różnych względów nie mogą fizycznie uczestniczyć w pielgrzymce, ale łączą się z pielgrzymami w modlitwie. Zawierzają im swoje intencje, a pielgrzymi modlą się w tych intencjach w czasie drogi. Członkowie grupy złotej zobowiązują się natomiast do modlitwy za pielgrzymów, podejmują także rozmaite wyrzeczenia w ich intencji.
Pielgrzymka zakończy się 12 sierpnia przed wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. W tym dniu z Archidiecezji Białostockiej na Jasną Górę dojadą również autokarami członkowie grupy złotej, a także pielgrzymi ze Świętej Wody i Zabłudowa. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył będzie metropolita białostocki Tadeusz Wojda.
Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyrosła z tradycji Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej, w której przez długie lata uczestniczyli białostoccy wierni. Od 1987 r. pielgrzymka wyrusza z Białegostoku. Chociaż należy do najdłuższych i najtrudniejszych w Polsce, od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród wiernych, zawłaszcza ludzi młodych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.