Białystok: zjazd paschalny duchownych nt. męczenników
27 kwietnia 2019 | 16:59 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
Nad rolą współczesnych chrześcijan-męczenników oraz o znaczeniu świadectwa wiary we współczesnym świecie dyskutowali duchowni i świeccy katecheci Archidiecezji Białostockiej zgromadzeni na dorocznym Zjeździe Paschalnym.
Ks. Rafał Cyfka, dyrektor Biura Regionalnego Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie z Krakowa zwrócił uwagę na kraje, w których dziś wciąż trwają prześladowania chrześcijan – Irak, Syrię, Egipt, Pakistan, Indie, Nigerię, Republikę Środkowoafrykańską.
Prelegent skomentował również ostatnie zamachy na Sri Lance. „Tego typu akty terroru to nie są pojedyncze przypadki, tyle, że te ostatnie zostały przez media nagłośnione z racji na trwającą w massmediach w czasie świąt «ciszę». Mówienie o prześladowaniach chrześcijan nie wpisuje się w retorykę światowych mediów, w tym także niektórych polskich. Popularne jest natomiast ośmieszanie chrześcijaństwa i pokazywanie błędów i grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła: media niechętnie mówią o chrześcijanach odważnych i mężnych, którzy trwają przy swojej wierze i wyznawanych wartościach do końca” – stwierdził.
Zauważył, że chrześcijanie w Europie cierpią nie tylko na skutek działań islamskich ekstremistów. „Bardzo często mamy do czynienia z ekstremizmem laickim, gdy chrześcijanom nie wolno wypowiadać się na temat moralności, postępować w zgodzie ze swoim sumieniem, nosić krzyżyka na szyi” – zaznaczył.
Ks. Cyfka przestrzegał przed jednakowym ocenianiem wszystkich muzułmanów, gdyż pośród nich jest wielu, którzy pomagają chrześcijanom nawet za cenę własnego życia. Opowiadał również o sytuacjach, gdy wyznawcy islamu, widząc heroiczną wiarę w Jezusa Chrystusa idących na śmierć chrześcijan, porzucali swoją wiarę.
W referacie „Błogosławieni męczennicy archidiecezji wileńskiej i białostockiej” ks. dr Tadeusz Krahel przedstawił sylwetki ks. Władysława Maćkowiaka, Stanisława Pyrtka i Mieczysława Bohatkiewicza, wyniesionych do chwały ołtarzy przez Ojca Świętego Jana Pawła II w czasie pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 r.
„Ci kapłani-męczennicy dali piękny przykład wierności Chrystusowi i służby swoim parafianom. Ich pełne poświęcenia życie i męczeńską śmierć trzeba przypominać. Trzeba także dziękować Bogu za ich świadectwo wiary i przez ich wstawiennictwo wypraszać potrzebne dla nas łaski” – mówił.
Prelegent podkreślał, że tych trzech księży łączyło wielkie umiłowanie kapłaństwa i gorliwa praca dla Kościoła i Ojczyzny. Pracowali na północnych kresach przedwojennej Polski, w powiecie brasławskim. Każdy z nich pochodził z innych stron kraju i miał niełatwą drogę do kapłaństwa. Pracowali bardzo gorliwie, z wielkim poświęceniem dla swoich parafian. Szczególną troską otaczali dzieci i młodzież.
Za nauczanie dzieci religii został wydany na nich wyrok śmierci, o czym zostali potajemnie ostrzeżeni. Radzili się Arcybiskupa Jałbrzykowskiego, co mają w takiej sytuacji zrobić. Ten decyzję zostawił ich kapłańskiemu sumieniu. Nie uciekli, by ratować swoje życie. Pozostali z parafianami. Ze słowami na ustach „Niech żyje Chrystus Król!” ci trzej kapłani oddali swe życie w lasku koło Berezwecza.
Ks. Krahel zauważył, że po beatyfikacji miał miejsce rozwój kultu błogosławionych kapłanów-męczenników. Są dane o łaskach, otrzymanych za ich wstawiennictwem.
Podsumowując spotkanie, bp Henryk Ciereszko podkreślał znaczenie świadectwa współczesnych męczenników, którzy „do końca żyli tym, w co wierzyli i czym żyli”. „Pokazują nam oni, jak ważny jest autentyzm w przeżywaniu wiary i naszej tożsamości chrześcijańskiej. Nasza wierność Chrystusowi pomaga innym i pomaga w odkrywaniu prawdy tym, którzy dziś są zwodzeni różnymi świeckimi ideologiami” – wskazywał.
Na Zjazd Paschalny do Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej przybyło blisko 300 duszpasterzy i katechetów. Jego organizatorami są Zespół ds. Formacji Duchowieństwa we współpracy z Katedrą Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku.
W Archidiecezji Białostockiej co roku odbywają się dwa zjazdy naukowo-pastoralne: kolędowy i paschalny. Służą one stałej formacji kapłanów i katechetów w zakresie wiedzy teologicznej oraz działalności duszpasterskiej i katechetycznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.