Biblioteka miejska proponuje aktywności dla osób z niepełnosprawnością
06 lutego 2023 | 12:11 | jg | Rabka Ⓒ Ⓟ
Zwiedzanie miasta dla dorosłych i dzieci z niepełnosprawnością, stworzenie oferty integracyjnych spotkań bibliotecznych oraz dostosowanie księgozbioru – to cel projektu „Biblioteka otwarta”, który realizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rabce – Zdroju.
W projekcie uczestniczą także uczniowie rabczańskich szkół. – Za nami pierwsze wydarzenia projektu, udany turniej gier planszowych prowadzony przez dzieci głuche z klubu „Planszaki z Niecałej” dla młodzieży rabczańskiej. Niebawem do Rabki przyjadą dzieci niewidome i będą uczyć swoich widzących kolegów poruszania się w niewidzialnym świecie – mówi dyrektorka biblioteki Anna Gąsior.
W trakcie tworzenia projektu, organizatorzy zaprosili do współpracy Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi z Lasek, który ma swój dom w Rabce, oraz rabczański oddział PSONI. Nawiązali także współpracę ze szkołami dla niewidomych i słabowidzących w Krakowie i Owińskach oraz ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla dzieci głuchych w Krakowie.
W ramach projektu „Biblioteka otwarta” księgozbiór Miejskiej Biblioteki Publicznej uzupełniany jest o wydawnictwa dla osób ze szczególnymi potrzebami: książki z dużym drukiem, czytaki, audiobooki, puzzle, gry planszowe i książki sensoryczne.
Ponadto tworzone są specjalne wydawnictwa na temat Rabki dla osób ze szczególnymi potrzebami, tak, żeby po przyjeździe łatwo i przyjemnie mogły dotrzeć do najciekawszych miejsc uzdrowiska. Wybrano dziewięć obiektów. Teksty informacyjne o nich napisał Piotr Kolecki, natomiast skierowane do dzieci, wierszowane opisy przedstawianych miejsc – ceniony poeta Wojciech Bonowicz. Autor w wierszu „Tężnia” zaprasza do odwiedzenia tego znanego miejsca w Rabce: „-Widzę, tato, na twoim zegarku, że już czas iść do kawiarni w parku. /-Tej przy tężni? Dobrze, lecz za pół godziny. /-Hurra! Zamówimy sobie duże lody! /I będziemy słuchać kropli wody, jak skapują po gałązkach tarniny”.
Na bazie opisów i wierszy specjaliści od tyflografiki tworzą dotykowy schemat Rabki z kodami QR, za pomocą których można odsłuchać informacje na temat najważniejszych miejsc w uzdrowisku oraz wydawnictwa dotykowe. Powstaje także wystawa dotykowa, której wernisaż planujemy w czerwcu. Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną przygotowana będzie książka sensoryczna o Rabce oraz gra online i napisany prostym językiem, ilustrowany infografikami przewodnik. Będziemy też mieli gotowe scenariusze atrakcyjnych zajęć integracyjnych. Jednym słowem, biblioteka w Rabce będzie przygotowana na przyjęcia specjalnych gości – podkreśla Anna Gąsior.
Rabka – Zdrój ma piękną tradycję, jeśli chodzi o działania integracyjne. W domu wycieczkowym „Turbacz”, przy ulicy Wąskiej, dosłownie 50 metrów od rabczańskiej biblioteki, 65 lat temu powstał „Nieprzetarty Szlak” harcerstwo osób z niepełnosprawnościami. Dla osób związanych z tym ruchem, Rabka jest więc miejscem szczególnym. O wydarzeniu sprzed lat przypomina dziś wmurowana na ścianie budynku tablica. A druhny i druhowie, których jest dziś około 5000 tysięcy, na pamiątkę tamtych wydarzeń co roku biorą udział w Rajdzie z Małego Lubonia na Luboń Wielki i kończą go zejściem do Rabki.
Najbliższe wydarzenie w ramach przedsięwzięcia Biblioteka otwarta to spotkanie z Anną Goc, która napisała książkę „Głusza” na temat sytuacji głuchych w Polsce. Spotkanie (tłumaczone na polski język migowy) poprowadzi Wojciech Bonowicz. Odbędzie się ono 17 lutego o godz. 16.00 w Bibliotece w Rabce (na dworcu PKP).
Przedsięwzięcie „Biblioteka otwarta” jest finansowane z projektu „Kultura bez barier”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.