Bielsk Podlaski: bp Dydycz poświęcił budynek Warsztatów Terapii Zajęciowej
13 kwietnia 2011 | 10:06 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
Biskup drohiczyński Antoni Dydycz dokonał 12 kwietnia w Bielsku Podlaskim poświęcenia budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Uroczystość rozpoczęła Eucharystia, celebrowana w kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel przez biskupa Dydycza.
Proboszcz tej parafii ks. kan. Tadeusz Kryński przypomniał losy poklasztornego budynku, w którym mieszczą się warsztaty. Mówił o jego początkach, gdy mieścił się w nim klasztor karmelitów trzewiczkowych, a następnie szkoły o różnym profilu – od zawodowych po muzyczną. Było to także więzienne miejsce bestialstwa i kaźni wielu polskich patriotów w okresie zaborów, wojen i stalinowskich czasów – przypomniał.
W homilii bp Antoni Dydycz mówił, że powstaniem takiej instytucji rozpoczyna się kolejny etap związany także ze sposobami uprawiania wiedzy, zdobywania możliwości fizycznych i kształtowania swej osobowości. „Możemy mówić więc, kontynuował, o tej bardzo ciekawej i bardzo różnorodnej, a jednocześnie pięknej szkole" – powiedział.
Podziękował za zaangażowanie w powstanie tego rodzaju placówki wielu instytucji. Mówił, że "potrzeba nam wszystkim nauczyć się podziwiania pełni człowieczeństwa, nie tylko w gwiazdach sportu, teatru czy filmu, ale także w słabości". – Trzeba umieć to człowieczeństwo dostrzec w trudnych okolicznościach i podkreślać, że ono zawsze brzmi dumnie – podkreślił bp Dydycz.
Mówił też, że Chrystus przyszedł na ziemię, aby wypełnić te ludzkie cierpienia swoją obecnością.
Po uroczystym przecięciu wstęgi biskup Dydycz poświęcił obiekt. Następnie wychowankowie warsztatów przedstawili, w humorystycznej i artystycznej prezentacji, działalność funkcjonującego już od ponad trzech miesięcy ośrodka.
Obecny na uroczystości ks. Krzysztof Kisielewicz, dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, pod której patronatem działają warsztaty powiedział, że niepełnosprawni nauczyli go akceptacji wszelkich własnych niedoskonałości. Działalność ta – kontynuował – wynika ze służebnego działania Kościoła. Służba zaś ludziom, którzy często nie mogą sobie sami poradzić w życiu, jest najpiękniejszą forma naśladowania Chrystusa – Sługi.
Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Monika Piotrowska–Śliwińska nazwała ich uczestników "prawdziwymi perełkami". Jest ich 35, pochodzą z terenu powiatu bielskiego i cały czas ich przybywa. Wielu następnych już interesuje się zajęciami i planuje przybycie na nie po ukończeniu szkoły specjalnej.
Warsztaty składają się z siedmiu pracowni: krawiecko–hafciarskiej, florystycznej, gospodarstwa domowego, multimedialnej, technicznej, doświadczenia muzyki, teatru i świtła. Istnieje też sala rehabilitacyjna.
Prowadzona jest aktywizacja zawodowa w celu pozyskania przez wychowanków, nie tylko wiedzy i umiejętności życiowych, ale także możliwości zdobycia zawodu i podjęcia pracy.
We współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie prowadzona jest działalność szkoleniowa oraz wyjazdy rehabilitacyjne. Wraz z Caritas Polska i Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych można też korzystać ze stażów rehabilitacyjnych i różnych kursów. Uczestnicy biorą w nich udział bezpłatnie.
W swym wystąpieniu kierownik placówki podkreśliła także wielkie zaangażowanie kadry warsztatowej oraz otwartość i ofiarność wielu sponsorów.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele PFON oraz Powiatu Bielskiego, którzy troszczą się o stałe finansowanie ośrodka, inne władze samorządowe z Marszałkiem Województwa Podlaskiego, służby mundurowe, konserwatorskie, służba zdrowia oraz reprezentanci instytucji wspomagających. Obecni byli duchowni katoliccy z Bielska Podlaskiego i okolic z dziekanem ks. prał. Ludwikiem Olszewskim oraz poprzednim proboszczem parafii pokarmalitańskiej ks. prał. Wojciechem Wasakiem, który wiele lat walczył o odzyskanie przez Kościół zabudowań, gdzie mieszczą się obecnie warsztaty.
Przybył również prawosławny dziekan bielski ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk. Podkreślił on, że w pomocy człowiekowi tworzymy zawsze dzieło Boże. Miłość przez nie wyrażana góruje nad wszystkim. W warsztatach uczestniczą wyznawcy różnych religii, kontynuował. Bóg jest Stwórcą wszechświata, zaś wieńcem tego wszechświata jest człowiek – najukochańsze stworzenie Boże.
Obecne były także delegacje z innych, istniejących na terenie diecezji drohiczyńskiej podobnych warsztatów w Sokołowie Podlaskim, Siemiatyczach, Brańsku i Hajnówce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.