Bielsk Podlaski: katolickie i prawosławne modlitwy na 50-lecie Szpitala Powiatowego
21 września 2012 | 16:01 | ks.ap Ⓒ Ⓟ
Z udziałem duchownych katolickich, prawosławnych i ewangelickiego Szpital Powiatowy w Bielsku Podlaskim świętował 20 września 50 lat swego istnienia. Biskup drohiczyński Antoni Dydycz przewodniczył Mszy św. w bielskiej bazylice a w cerkwi nabożeństwu z udziałem dyrekcji i części personelu szpitala, przewodniczył prawosławny dziekan bielski ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk. Na obchody przybył wiceminister zdrowia, przedstawiciele władz lokalnych oraz wielu dyrektorów szpitali, placówek i stowarzyszeń medycznych z całej Polski.
Uroczystości rozpoczęła Eucharystia, celebrowana w bazylice bielskiej przez bp. Dydycza, który w kazaniu powiedział, że tylko człowiek, jako jedyne stworzenie na ziemi może prawdziwie miłować, wyzwalając z siebie ofiarność i troskę o zdrowie innych. Przypomniał, że szpitale swoje początki zawdzięczają instytucjom kościelnym, dlatego też powinny łączyć sferę duchową i cielesną. Bp Dydycz zaapelował o zachowywanie w nich wartości chrześcijańskich, gdyż – jak stwierdził – „tylko dzięki nim może przejawiać się prawdziwa miłość”. Podkreślał, że to miłość winna być motywem służby innym ludziom.
Jubileuszowe obchody były okazją do przypomnienia początków służby zdrowia w Bielsku Podlaskim po II wojnie światowej oraz podsumowania działalności jednej z najlepiej funkcjonujących, publicznych placówek medycznych w województwie podlaskim. Kierująca szpitalem od 10 lat dyrektor Bożena Grotowicz przypomniała, że szpital przez lata rozszerzał zakres swojej działalności a zmiany te dyktowane były rozwojem technik medycznych, postępem wiedzy oraz rosnącymi potrzebami zdrowotnymi społeczeństwa.
Dyrektor Grotowicz podkreśliła też, że to człowiek jest największą wartością i od niego zależy, na ile zdoła wykorzystać dostępny potencjał, aby osiągnąć cel, jakim jest ratowanie zdrowia i życia ludzkiego. Podziękowała za wsparcie duchowe, jakim otaczają placówkę kapłani zarówno katoliccy, jak też prawosławni.
Podczas uroczystości kilkudziesięciu pracowników szpitala otrzymało od Prezydenta RP złote, srebrne i brązowe „Medale za Długoletnią Służbę” oraz odznaki honorowe „ Za zasługi dla służby zdrowia” , przyznane przez ministra zdrowia. W imieniu odznaczonych podziękował, jeden z filarów medycznych bielskiego szpitala chirurg ortopeda dr n. med. Konstanty Kuźma.
Szpital w Bielsku Podlaskim został oficjalnie otwarty 23 grudnia 1961 r. Liczył wtedy 246 łóżek, zlokalizowanych w pięciu oddziałach: chirurgicznym, wewnętrznym, dziecięcym, położniczym i zakaźnym. Przed rokiem, zajął 29 miejsce w Polsce w zestawieniu zabiegowych szpitali publicznych wielospecjalistycznych i onkologicznych. Natomiast spośród szpitali województwa podlaskiego jest na pierwszym miejscu i wyprzedza nawet Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.