Bielsk Podlaski: wojewódzka inauguracja roku szkolnego
01 września 2015 | 16:51 | ks.ap Ⓒ Ⓟ
Eucharystia celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa w bazylice p.w. Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim rozpoczęła uroczystości inauguracji nowego roku szkolnego 2015/2016 w województwie podlaskim.
W homilii biskup zachęcił do wychowania opartego na uczeniu się miłości, której źródłem jest Bóg. Podkreślił wielką rolę oddziaływania na młodych ludzi środowisk wychowawczych, którymi powinny być: dom, szkoła i Kościół.
W intencji nauczycieli i uczniów zostało także odprawione nabożeństwo w prawosławnej cerkwi p.w. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.
Po przemarszu z orkiestrą i pocztami sztandarowymi ulicami miasta, część oficjalna odbyła się w Zespole Szkól nr 1 im. Marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego, a jej organizatorami byli: dyrektor tej placówki mgr inż. Romuald Margański, starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski oraz podlaski kurator oświaty z Białegostoku mgr Jerzy Kiszkiel.
W wygłoszonych przemówieniach podkreślali oni dobrą kondycję szkolnictwa na różnych jej etapach w Bielsku Podlaskim, które jest godne zauważenia i naśladowania w skali województwa.
Na uroczystość przybyli także kapłani katoliccy z biskupem drohiczyńskim Tadeuszem Pikusem i dziekanem bielskim ks. prał. Kazimierzem Siekierko, kapłani prawosławni z metropolitą Warszawy i całej Polski abpem Sawą i dziekanem bielskim ks. mitratem Leoncjuszem Tofilukiem, wojewoda podlaski Andrzej Meyer, władze samorządowe, oświatowe, nadzór katechetyczny katolickich i prawosławnych diecezji z terenu województwa podlaskiego, parlamentarzyści, służby mundurowe, rektorzy białostockich uczelni i WSD w Drohiczynie, dyrektorzy szkół, związkowcy, prezesi i przedstawiciele firm, instytucji i zakładów, Chór Polskiej Pieśni Narodowej oraz nauczyciele i uczniowie.
Oprócz przypomnienia linii prerogatyw ministerialnych w wystąpieniach ukazywano również potrzebę wsłuchiwania się w głos zapotrzebowania pedagogów i rodziców, wzmocnienia wychowania w duchu zasad etycznych, wzmocnienia szkolnictwa zawodowego oraz odejścia od mechanicznego, testowego sprawdzania wiedzy.
Zabierając głos abp Sawa wskazał na potrzebę wzmocnienia autorytetu nauczyciela oraz stabilności systemu wychowawczego, w którym nie będzie eksperymentowania na uczniach.
Bp Tadeusz Pikus w swoim przemówieniu wskazał na potrzebę ukazywania młodym życiowych dróg, tak, aby każdy z nich mógł dobrze wybrać jedyną z nich, jako swoją własną, opartą jednak na zawsze na Chrystusie.
Podczas uroczystości nauczyciele odebrali także odznaczenia państwowe, odbyła się także część artystyczna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.