Drukuj Powrót do artykułu

Bielsko-Biała: bielski „Wieczernik” miejsce spotkań ubogich i samotnych

12 października 2018 | 10:26 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ

Kilkadziesiąt osób samotnych, ubogich i bezdomnych gromadzą comiesięczne spotkania w „Wieczerniku” w Klubie „Arka” w Bielsku-Białej. Przedsięwzięcie od 18 lat organizują animatorzy związani ze wspólnotą „Miasto na Górze”. Jest wśród nich m.in. Andrzej Sitarz – wyróżniony niedawno nagrodą Ubi Caritas, honorującej działania charytatywne na rzecz potrzebujących w Polsce i na świecie.

Do „Arki”, prowadzonej przez Katolickie Towarzystwo Kulturalne w Bielsku-Białej od kilkunastu lat co miesiąc przychodzi około 50 osób. Podczas spotkania potrzebujący wspólnie się modlą, słuchają konferencji, świadectwa, a także śpiewają z diakonią muzyczną. Wszystko kończy się agapą.

Andrzej Sitarz, który sam wyszedł z uzależnienia i bezdomności, przyznaje, że przeżyty czas trudnych chwil był mu potrzebny, by teraz lepiej służyć innym. „Kiedyś siedziałem w kaplicy i przyszła mi taka myśl, żeby coś dla tych ludzi robić, żebym chodził na dworce, ale nie po to, by razem z nimi pić, lecz mówić, że ich Bóg kocha. To był początek, a potem wszystko jakoś samo się potoczyło” – opowiedział laureat „Nobla polskiej dobroczynności”, jakim jest nagroda Ubi Caritas.

Zdaniem Sitarza, który motywuje innych do zmiany swojego życia, „Wieczernik” jest swoistym spotkaniem z Panem Bogiem przy kawie czy herbacie. „Daje poczucie rodziny tym, którzy jej nie mają. Jest odrzuceniem samotności. Siedzimy koło siebie i gadamy. Czasami, jak w rodzinie, pokłócimy się, a potem znów pogodzimy. Najważniejsza jest jednak modlitwa. Ludzie pragną się coraz więcej modlić” – wyjaśnił Sitarz, który od wielu lat organizuje spotkania ewangelizacyjne i rekolekcje dla osób uzależnionych, bezdomnych i wykluczonych społecznie.

Z diakonią Wspólnoty „Miasto na Górze” od ponad 4 lat współpracuje Caritas diecezji bielsko-żywieckiej wraz z Diakonią Wspólnoty Miasto na Górze. Wspólnie organizują rekolekcje dla osób odrzuconych w noclegowniach i jadłodajniach. W ubiegłym roku w Wielkim Poście rekolekcje takie odbyły się w Andrychowie, Bielsku-Białej i Oświęcimiu pod wspólnym hasłem „Krzyż Nadziei, wbrew nadziei”. Rok temu w Bielsku-Białej odbyła się także pierwsza edycja Światowego Dnia Ubogich.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.