Bielsko-Biała: „Bliski, ważny, świadek…” – wystawa inspirowana Janem Pawłem II
26 kwietnia 2011 | 13:10 | rk Ⓒ Ⓟ
Religijno-symboliczne obrazy, akwarele oraz zdjęcia składają się na oryginalną wystawę inspirowana postacią i dziełem Jana Pawła II pt. „Bliski, ważny, świadek…” w Galerii Środowisk Twórczych w Bielsku-Białej.
Wernisaż ekspozycji, na której zobaczyć będzie można prace takich twórców jak Maciej Bieniasz, Arturo Mari, Stanisław Markowski, Leszek Mądzik, Zdzisław Nitka, Ryszard Otręba, Władysław Ratusiński, Arkadiusz Waloch, Tadeusz G. Wiktor, odbędzie się w środę 27 kwietnia br. galerii na Pietrze Bielskiego Centrum Kultury.
Jak zaznacza kurator wystawy, Piotr Czadankiewicz, tym razem Galeria zaprosiła znanych twórców do refleksji nad świadectwem życia wyjątkowego człowieka. „Zaprosiliśmy do szukania odpowiedzi na zasadnicze, egzystencjalne pytania: co istotnie ważnego wniósł do mojego życia Jan Paweł II, czy pomógł mi w staraniach o świadomą, dojrzałą egzystencję, w odszukiwaniu tajemnicy życia?” – zaznacza artysta.
Czadankiewicz przypomina także, że Jan Paweł II był autorytetem moralnym, żegnanym okrzykami „Santo subito”. „Był on wyjątkowym człowiekiem o ogromnej skali dokonań, rozległych, ‘renesansowych’ talentach i zainteresowaniach, przede wszystkim zaś odznaczał się niespotykaną determinacją i zawierzeniem Bogu; był postacią pasjonującą również dla niewierzących” – podkreśla bielski twórca.
Wśród prezentowanych prac zobaczyć można m.in. symboliczne obrazy Macieja Bieniasza, czarno-białe abstrakcyjne płótna Tadeusza Wiktora, powstałe po odejściu papieża-Polaka i dedykowane jego pamięci. Są też pochodzące z obszernego papieskiego cyklu portrety Jana Pawła II malowane przez zakopiańskiego artystę, Arkadiusza Walocha. Obrazom towarzyszą zdjęcia, których autorami są osobisty fotograf papieski Arturo Mari oraz krakowski fotograf Stanisław Markowski. Umieszczono także zdjęcia Leszka Mądzika – wybitnego reżysera, scenografa i malarza, ostatniego współpracownika Mieczysława Kotlarczyka, twórcy krakowskiego Teatru Rapsodycznego, z którym związany był młody Karol Wojtyła.
Czadankiewicz zwraca uwagę, że wystawa i związane z nią wydawnictwo mają charakter projektu. „Zebrane prace i teksty są raczej świadectwem dobrej woli osób związanych z galerią niż realizacją idei zawartych w tekście programowym, trudno też doszukiwać się w nich jednorodności ideowej i stylistycznej. Mamy jednak nadzieję, że i w takiej formie mogą one zachęcić do ponownego zadumania się nad dziedzictwem życia tego wyjątkowego człowieka, teraz już błogosławionego, który jako głowa Kościoła przez ponad ćwierć wieku towarzyszył nam na naszych drogach życia” – podkreśla kurator.
Patronat nad bielską wystawą, która towarzyszy rozpoczynającemu się dziś, 26 kwietnia, w stolicy Podbeskidzia festiwalowi „Sacrum in Musica”, objął ordynariusz bielsko-żywiecki bp Tadeusz Rakoczy. Ekspozycję można oglądać do połowy maja br.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.