Bielsko-Biała: bp Rakoczy zaprasza do modlitwy w 69. rocznicę śmierci św. Maksymiliana
06 sierpnia 2010 | 16:18 | rk Ⓒ Ⓟ
Ludzka i kapłańska postawa św. Maksymiliana, który ofiarował samego siebie za bliźniego, stała się jasnym promieniem wrażliwości na los człowieka i rodziny – podkreśla bp Tadeusz Rakoczy w specjalnym liście pasterskim. Hierarcha zachęca wiernych, by wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 69. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego, które odbędą się 14 sierpnia na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz.
„Zapraszam na miejsce naszej narodowej pamięci w Oświęcimiu, aby podziękować za świadectwo ludzkiej i kapłańskiej postawy św. Maksymiliana, które w ciemną noc okupacji stało się jasnym promieniem wrażliwości na los człowieka i rodziny. ‘Moja żona, moje dzieci! Już nigdy ich nie zobaczę!’ – wołał z rozpaczy wybrany na śmierć głodową więzień. Na to wołanie o. Maksymilian Kolbe odpowiedział darem z siebie. Stał się autentycznym przyjacielem człowieka dotkniętego okrucieństwem przemocy. Dosłownie zrealizował testament Chrystusa Pana” – pisze biskup.
Ordynariusz bielsko-żywiecki zwraca uwagę, że św. Maksymilian swoją postawą życia, „która w stopniu heroicznym ukazała się w odważnym wystąpieniu na placu apelowym, a później w bunkrze głodowym niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz, podkreślił, jak ważnym jest świadectwo miłości i prawo przyjaźni w życiu ludzkim”.
Kulminacyjnym momentem uroczystości upamiętniającym męczeńska śmierć św. o. Maksymiliana Kolbego będzie Msza św. przy ołtarzu nieopodal Bloku 11 na terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz I, w pobliżu celi śmierci, w której zginął franciszkanin z Niepokalanowa. Nabożeństwu w przeddzień uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczyć będzie bp Rakoczy.
Uroczystości na terenie byłego obozu KL Auschwitz poprzedzi diecezjalna piesza pielgrzymka, która wyruszy z kościoła oświęcimskiego pw. św. Maksymiliana o godz. 9.00. Podobna pielgrzymka wyruszy również z Harmęż pod przewodnictwem oo. franciszkanów i rozpocznie się o godz. 8.00 nabożeństwem „Transitus” upamiętniającym przejście św. Maksymiliana z tego świata do nieba.
28 maja 1941 roku o. Maksymilian trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Oddał tu życie za nieznanego mu więźnia Franciszka Gajowniczka. Zakonnik zmarł 14 sierpnia 1941 r. w bunkrze głodowym, dobity zastrzykiem fenolu.
Franciszkanin został beatyfikowany 17 października w 1971 r. przez papieża Pawła VI, a 10 października 1982 r. Jan Paweł II ogłosił go świętym, nazywając "patronem naszych trudnych czasów".
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.