Drukuj Powrót do artykułu

Bielsko-Biała: Caritas pomaga rodzinom w Syrii i na Ukrainie

12 stycznia 2018 | 21:04 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ

Do akcji „Rodzina Rodzinie”, którą koordynuje bielsko-żywiecka Caritas, włączyło się już 147 parafii, stowarzyszeń, wspólnot i osób prywatnych z terenu Podbeskidzia. Wartość programu w 2017 roku to ponad 449 tysięcy złotych – poinformował dyrektor diecezjalnej Caritas, ks. Robert Kasprowski, zachęcając jednocześnie do dalszego deklarowania wpłat na pomoc dla dotkniętych wojną Syryjczyków.

W specjalnym komunikacie na Dzień Migranta i Uchodźcy ks. Kasprowski przedstawił wymiar pomocy, jaką przekazuje diecezjalna Caritas osobom poszkodowanym w konfliktach zbrojnych, głównie na Ukrainie i w Syrii. Przypomniał, że wierni beskidzkiej diecezji wspomagają zwłaszcza dwie inicjatywy Caritas.

W ubiegłym roku biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel zaapelował do parafii i wiernych, by wsparli akcję Caritas Polska i osobiście objął opieką jedną rodzinę syryjską w ramach akcji „Rodzina Rodzinie”.

„W 2017 roku na apel Biskupa Diecezjalnego, wystosowany w Wielkim Poście, odpowiedziało 147 parafii, stowarzyszeń, wspólnot i osób prywatnych z terenu diecezji bielsko-żywieckiej. Wartość programu w 2017 roku to ponad 449 tysięcy złotych” – podsumował ks. Kasprowski i poinformował, że już w nowym roku objęto opieką 9 nowych rodzin z Aleppo.

Jednocześnie duchowny przypomniał, że rzeczowa pomoc dla Ukrainy i Białorusi dociera poprzez pochodzących z diecezji bielsko-żywieckiej duszpasterzy. Zaznaczył, że wśród objętych pomocą są przebywający w zachodniej Ukrainie „uchodźcy wewnętrzni” z Donbasu.

„Od czterech lat, dzięki darczyńcom z naszej diecezji, w przeprowadzanej początkiem grudnia zbiórce artykułów żywnościowych oraz środków czystości i higieny przekazano na Ukrainę niemalże 30 ton darów” – podkreślił ks. Kasprowski i za prymasem Polski zachęcił do modlitwy w intencji migrantów i uchodźców oraz do skorzystania w czasie Mszy św. z formularza modlitwy za uchodźców i wygnańców.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.