Bielsko-Biała – ekumeniczna modlitwa zainaugurowała kolejne „Pola Nadziei”
21 października 2024 | 20:56 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
Modlitwa ekumeniczna i zasadzenie cebulek żonkili zapoczątkowały 21 października w Bielsku-Białej kolejną edycję programu „Pola Nadziei”, popularyzującego ideę opieki hospicyjnej. W czasie inauguracji delegacje z ze szkół z regionu otrzymały cebulki żonkili, a zaproszeni goście zasadzili kwiaty przed hospicjum stacjonarnym im. św. Jana Pawła II. Żonkile są symbolem nadziei i walki z cierpieniem.
Podczas ekumenicznego nabożeństwa w salwatoriańskim kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej bp Piotr Greger wskazał na czym polega właściwe podejście do bogactwa i dóbr materialnych w kontekście Ewangelii. Odwołał się do przykładu współczesnego polskiego biznesmena, który świadomie rezygnuje z gromadzenia majątku, dzieląc się nim z innymi, sugerując, że w obliczu śmierci bogactwo traci sens, a „trumna nie ma kieszeni”.
Nawiązując do fragmentu Ewangelii według św. Łukasza (Łk 12, 13-20) duchowny wytłumaczył, że Jezus odrzuca materializm i poucza, że gromadzenie bogactw dla samego ich posiadania jest złudzeniem, ponieważ dobra materialne są nietrwałe i nie zapewniają prawdziwego bezpieczeństwa.
Biskup wyjaśnił, że samotność i smutek bogacza, który stawia majątek ponad relacje międzyludzkie, czynią go nieszczęśliwym. Zachęcił do dążenia do wartości wyższych, takich jak prawda, dobro i piękno, przypominając słowa św. Jana Pawła II z encykliki „Centesimus annus”.
Wspólnie z biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej modlili się salwatorianie – kapelan hospicjum ks. Piotr Schora SDS oraz ks. Grzegorz Jabłonka z salwatoriańskiej parafii w Bielsku-Białej ks. Grzegorz Jabłonka.
Wiceprowincjał krakowskich salwatorianów ks. Tomasz Raćkos SDS przypomniał, że istnieje taka „nadzieja, która przekracza granice chorób, a nawet granice śmierci”. „W przyszłym roku będziemy obchodzić urodziny Pana Jezusa – w 2025 roku. Z tej okazji papież Franciszek napisał do wszystkich chrześcijan list, który nosi tytuł: Nadzieja zawieść nie może” – zauważył, cytując fragmenty tego dokumentu zawierającego apel papieża, by znaki nadziei były ofiarowane chorym, znajdującym się w domu, w szpitalu czy w hospicjum.
Świątynię wypełnili uczniowie ze swymi nauczycielami i opiekunami. Pojawili się przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i miejskich.
Grażyna Chorąży, prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, podziękowała za wsparcie ze strony wielu osób prywatnych i instytucji.
„Wśród naszych ofiarodawców znajdujecie się również wy, drodzy uczniowie, z 57 szkół, które wspierają naszą działalność. Są to szkoły z Bielska-Białej, powiatu bielskiego, Skoczowa oraz jedno liceum z Żywca. Życzę wam wszystkim, abyście stali się najbogatszymi ludźmi na świecie” – dodała, cytując słowa Jana Pawła II: „Bogatym nie jest ten, kto posiada, ale ten, kto rozdaje, kto jest zdolny dawać”.
Na zakończenie nabożeństwa delegacje szkół otrzymały cebulki żonkili do zasadzenia w swoich szkołach, aby w nowym sezonie wiosennym można było przeprowadzać żonkilowe kwesty na rzecz stacjonarnego hospicjum.
Budowę bielskiego hospicjum stacjonarnego zainicjowało Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne przy bielskiej parafii księży salwatorianów. Placówka ruszyła 8 lat temu.
„Pola Nadziei” są programem, który został stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Ideą programu jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los ciężko chorego człowieka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.