Bielsko-Biała: ekumeniczna modlitwa zainaugurowała 13. „Pola Nadziei”
25 października 2016 | 13:22 | rk Ⓒ Ⓟ
Modlitwa ekumeniczna i symboliczne sadzenie żonkili zainaugurowały w Bielsku-Białej 13. edycję programu „Pola Nadziei”, popularyzującego ideę opieki hospicyjnej. Po raz pierwszy w historii Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego – inicjatorów budowy stacjonarnego hospicjum – początek akcji nastąpił w momencie, gdy w nowej placówce przebywali już pierwsi chorzy.
W czasie inauguracji delegacje z około 70 szkół Bielska-Białej, powiatów bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego otrzymały cebulki żonkili, a zaproszeni goście zasadzili kwiaty przed hospicjum. Żonkile są symbolem nadziei i walki z cierpieniem.
Podczas ekumenicznego nabożeństwa w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej bp Piotr Greger mówił o przesłaniu ewangelicznym, jakim jest czynienie miłosierdzia wobec bliźnich. Wyraził radość, że rośnie liczba szkół, których nauczyciele i uczniowie czują wewnętrzną potrzebę włączenia się w posługę miłosierdzia.
„Jednym z zadań młodych ludzi jest troska o ludzi, którzy przeżywają czas choroby, cierpienia oraz wspomaganie tych, którzy na co dzień troszczą się o środowiska hospicyjne. To jest gorący apel będący także jedną z form kształtowania w ludzkich umysłach i sercach wyobraźni miłosierdzia. Niech to będzie owoc Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który powoli zmierza ku końcowi” – dodał hierarcha, dziękując wszystkim za dotychczasową formę zaangażowania, i prosząc o modlitwę w intencji bielskiego hospicjum stacjonarnego.
Wspólnie z biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej modlili się inni kapłani oraz przedstawiciele kościoła luterańskiego, reprezentanci władz miasta i różnych organizacji.
Grażyna Chorąży, prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, przypomniała, że realizacja tego programu ma nauczyć młodych ludzi, jak zadbać o chorych, samotnych oraz tych, którzy powoli docierają do kresu swoich dni. „Niesienie pomocy potrzebującym to w dzisiejszych czasach wartość szczególna” – podkreśliła.
Podczas inauguracji młodzież i goście mieli okazję zobaczyć ssaki elektryczne – specjalistyczny sprzęt używany m.in. na oddziałach paliatywnych, w szpitalach i w hospicjach.
Jak poinformowała rzecznik bielskiego Hospicjum, Beata Zamlewska-Pałyga trzy ssaki do stacjonarnego hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej zakupiono za pieniądze z programu sieci Tesco „Decydujesz, pomagamy”. Zdobycie grantu w wysokości 5 tys. tys. zł było efektem głosowania we wszystkich sklepach Tesco w Bielsku-Białej i w Czechowicach-Dziedzicach. Klienci mogli oddać głos na jeden z trzech projektów społecznych.
Hospicjum Stacjonarne im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej zostało otwarte 25 września br. W pawilonie szpitalnym jest 28 łóżek dla chorych, kaplica i pokoje gościnne dla bliskich. W drugim budynku – gabinety zabiegowe, rehabilitacyjne i lekarskie. Hospicjum będzie świadczyć opiekę bezpłatnie i wszystkim potrzebującym, niezależnie od światopoglądu. Obiekt ma klimatyzację, ogrzewanie podłogowe i ekologiczne źródło ciepłej wody. Przed budynkiem powstał ekologiczny ogród.
Władze placówki nie otrzymały kontraktu z NFZ, dlatego zamierzają się utrzymywać z własnych środków.
Budowę bielskiego hospicjum zainicjowało Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne, przy bielskiej parafii księży salwatorianów. Przedsięwzięcie jest przykładem dobrej współpracy pomiędzy Kościołami katolickim a ewangelickim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.