Drukuj Powrót do artykułu

Bielsko-Biała: finały Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz”

12 kwietnia 2016 | 15:19 | rk Ⓒ Ⓟ

Finały Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz” odbyły się 11 i 12 kwietnia w bielskiej kurii. Wśród młodych osób, które dotarły do najtrudniejszego etapu zmagań, znalazło się kilkuset uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów z terenu Śląska i Małopolski, ale także innych zakątków Polski – reprezentujący różne Kościoły chrześcijańskie. Tematem tegorocznej edycji konkursu była Ewangelia św. Marka.

Współorganizator konkursu ks. prałat Józef Oleszko, reprezentujący Wydział Katechetyczny kurii bielsko-żywieckiej, podkreślił, że w „Jonaszu” nie chodzi o liczby i wciąż rosnącą popularność tego konkursu wśród młodych, ale o to, że dzieci sięgają po słowo Boże i starają się je poznawać dogłębnie. „Na pierwszym etapie to jest kilka, kilkanaście tysięcy dzieci, które przeczytały w tym roku Ewangelię św. Marka. A są tacy, którzy przeczytali ją wielokrotnie” – wyjaśnił.

„Staramy się, by dzieci poznawały historie ze Starego Testamentu i dzieje Jezusa w Nowym Testamencie. Jak mówił św. Hieronim, nieznajomość Pisma jest nieznajomością Chrystusa” – dodał kapłan.

W konkursie startowali także uczniowie spoza regionu małopolsko-śląskiego. Stało się tak za sprawą sióstr zakonnych, które w przeszłości pracowały na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, a obecnie przywożą do Bielska-Białej obecnych uczniów. W tym roku w finałach uczestniczyło na przykład kilkunastu uczniów z archidiecezji przemyskiej.

Bogusław Czyż, prezes Towarzystwa Katechetycznego „Jonasz” ze Skoczowa, które wspólnie z Wydziałem Katechetycznym kurii bielsko-żywieckiej organizuje to przedsięwzięcie od 19 lat, zauważa, że pytania na finały są z roku na rok coraz trudniejsze, bo coraz lepiej przygotowani są uczestnicy biblijnego konkursu.

„Cieszy, że tak wielu uczestników dociera do finałów, że nie słabnie zainteresowanie konkursem. To jest dla nas wielkie błogosławieństwo. Wygląda na to, że Pan Bóg przyznaje się do tej pracy, do tego dzieła. To wszystko nie nasza zasługa, ale Boga. Powodem do radości jest także to, że w tym zlaicyzowanym świecie uczniowie sięgają po Biblię, poświęcają jej czas i uwagę” – zaznaczył.

We wtorek, zanim testy finałowe zaczęli pisać gimnazjaliści i uczniowie szkół specjalnych, wszystkich powitał w budynku kurii wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. Marek Studenski. Kapłan przypomniał określenie ks. Marcina Lutra, który kiedyś porównał Biblię do „doskonałego zioła, które im bardziej się rozciera, tym mocniej pachnie”. „Nawet jeżeli pochylamy się po raz setny nad tą samą stroną Biblii, to ona z każdym razem inaczej do nas przemawia, wyczytujemy z niej coś nowego. Słowo Boże jest żywe. To Bóg staje przed nami w swoim słowie” – dodał.

Do końcowych testów sprawdzających znajomość Ewangelii św. przystąpili w poniedziałek uczniowie szkół podstawowych. W swoim miejscu zamieszkania w konkursie udział wzięło kilkuset uczniów ze szkół na Zaolziu w Republice Czeskiej.

Finaliści wychodzili dziś z gmachu kurii z mieszanymi uczuciami. Niektórzy byli przekonani, że poszło im znakomicie, inni narzekali na skomplikowane pytania.

Dużą popularnością cieszyły się także konkursy towarzyszące, które mają za zadanie niesienie ewangelicznego orędzia poprzez sztukę. W tym roku był to konkurs małych form teatralnych z tematem zaczerpniętym z Ewangelii wg św. Marka „Rodzina miejscem służby w duchu miłości miłosiernej”, oraz konkurs plastyczny, którego celem jest „zareklamowanie” kolegom i koleżankom idei ŚDM, a w szczególności przyszłorocznego spotkania młodych z papieżem w Krakowie.

W tegorocznym konkursie „Jonasz” na wszystkich jego etapach uczestniczyło kilkanaście tysięcy dzieci z terenów diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego oraz diecezji cieszyńskiej i katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz ze Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego na Zaolziu. W zmaganiach konkursowych brali udział także przedstawiciele innych denominacji protestanckich.

Uroczyste podsumowanie 19. Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz” odbędzie się w Bielskim Centrum Kultury.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Bielsko-Biała: finały Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz”

14 kwietnia 2015 | 15:38 | rk Ⓒ Ⓟ

Finały Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz” odbyły się 13 i 14 kwietnia w bielskiej kurii. Łącznie z uczestnikami edycji czeskiej wzięło w nich udział około 900 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów z terenu Śląska i Małopolski – reprezentujący różne Kościoły chrześcijańskie. Tematem tegorocznej edycji konkursu były dzieje Mojżesza.

Bogusław Czyż, prezes Towarzystwa Katechetycznego „Jonasz” ze Skoczowa, które wspólnie z Wydziałem Katechetycznym kurii bielsko-żywieckiej organizuje to przedsięwzięcie od 18 lat, z zadowoleniem przyznaje, że konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

„Pomimo tego że wymaga to pracy, że nie jest to łatwe zadanie przejść przez kolejne etapy eliminacji. Cieszy, że tak liczna młodzież chce czytać, pochylać się nad Biblią, że tak wielu katechetów, księży wspiera swych uczniów, by przygotowali się do konkursu. Dzięki temu możemy kolejnemu pokoleniu przekazać to, co jest największym skarbem – słowo Boże” – zauważa katecheta z Kościoła luterańskiego.

We wtorek testy finałowe pisali gimnazjaliści i uczniowie szkół specjalnych. Do końcowych testów sprawdzających znajomość dziejów Mojżesza przystąpili w poniedziałek uczniowie szkół podstawowych. W swoim miejscu zamieszkania w konkursie udział wzięło kilkuset uczniów ze szkół na Zaolziu w Republice Czeskiej. Osoby biorące udział w zmaganiach konkursowych w Czechach podzielone są na dwie grupy: piszących w języku czeskim i piszących po polsku.

Współorganizator konkursu ks. prałat Józef Oleszko, reprezentujący Wydział Katechetyczny kurii bielsko-żywieckiej, zauważył, że w „Jonaszu” starują także uczniowie spoza regionu małopolsko-śląskiego. „Mamy przykłady, że siostry zakonne, które kiedyś pracowały na terenie naszej diecezji, przywożą na konkurs swoich obecnych uczniów, na przykład z Rzeszowa, Nowego Targu, a nawet Poznania” – dodał.

Kapłan przyznał, że 18. edycja konkursu symbolicznie nadała przedsięwzięciu wymiar pełnoletniości. „Jestem przekonany, że inspirację do tego dzieła podsunął sam Duch Święty. Tylko dlatego może ono nadal trwać” – dodał bielski kapłan.

Finaliści wychodzili dziś z gmachu kurii z mieszanymi uczuciami. Gimnazjalista z Ligoty, Błażej Niesytko uważa, że pytania nie były aż tak trudne. „Gorszy był stres przed finałem. Teraz jest ulga” – zwierza się.
Ks. Jan Kurdas z parafii w Zwardoniu przy polsko-słowackiej granicy przywiózł do Bielska-Białej na finały pięcioro swoich podopiecznych – trzech chłopaków i dwie dziewczyny. „Czworo z II klasy gimnazjum, jeden I klasy gimnazjum. Cieszę się, że tak wszyscy znaleźli się w finale” – mówi z dumą duchowny. „Pytania były podchwytliwe, ale to normalne w tym konkursie. Trzeba było się przygotować” – przyznaje Kuba Włoch ze zwardońskiego gimnazjum, siedmiokrotny finalista „Jonasza”.

Dla uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych zorganizowano specjalną edycję Konkursu Wiedzy Biblijnej. Dużą popularnością cieszył się także konkurs uzupełniający. W tym roku był to konkurs „Modlitwa psalmami” w formie recytacji, piosenki, aranżacji słowno-muzycznej lub muzyczno-tanecznej.

W tegorocznym konkursie „Jonasz” na wszystkich jego etapach uczestniczyło kilkanaście tysięcy dzieci z terenów diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego oraz diecezji cieszyńskiej i katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz ze Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego na Zaolziu. W zmaganiach konkursowych brali udział także przedstawiciele innych denominacji protestanckich. W sumie w konkursie uczestniczyli przedstawiciele kilkunastu Kościołów chrześcijańskich.

Uroczyste podsumowanie 18. Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz” odbędzie się 2 czerwca w Bielskim Centrum Kultury.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Bielsko-Biała: finały Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz”

07 maja 2014 | 14:58 | rk Ⓒ Ⓟ

Finały Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz” odbyły się 6 i 7 maja w bielskiej kurii. Wzięło w nich udział ponad 950 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów z terenu Śląska i Małopolski, reprezentujący cztery różne Kościoły chrześcijańskie. Tematem tegorocznej edycji konkursu była Ewangelia według św. Mateusza.

Bogusław Czyż, prezes Towarzystwa Katechetycznego „Jonasz” ze Skoczowa, które wspólnie z Wydziałem Katechetycznym kurii bielsko-żywieckiej organizuje to przedsięwzięcie od 17 lat, przyznaje, że dzięki konkursowi rozwinęły się i pogłębiły relacje między przedstawicielami różnych wyznań. „Ten konkurs zbliża ludzi, pozwala nie tylko zgłębiać Biblię, ale umożliwia także wzajemnie poznanie. Cieszę się z tych konkretnych owoców tej współpracy” – podkreśla.

W środę testy finałowe pisali gimnazjaliści i uczniowie szkół specjalnych. Do końcowych testów sprawdzających znajomość Ewangelii Mateuszowej we wtorek przystąpili uczniowie szkół podstawowych. W swoim miejscu zamieszkania w konkursie udział wzięło kilkuset uczniów ze szkół na Zaolziu w Republice Czeskiej. Osoby biorące udział w zmaganiach konkursowych w Czechach podzielone są na dwie grupy: piszących w języku czeskim i piszących po polsku. We wcześniejszym terminie odbył się także finał z udziałem uczniów szkół średnich.

Współorganizator ks. prałat Józef Oleszko, reprezentujący Wydział Katechetyczny kurii bielsko-żywieckiej, wyraził nadzieję, że konkurs umożliwia nie tylko zapoznanie się ze Słowem Bożym, opanowanie pewnej wiedzy biblijnej, ale także kształtowanie prawdziwych postaw w oparciu o Pismo Święte. „Dam taki przykład: pewien chłopiec, który nie mógł wziąć udziału w finale konkursu z powodu choroby, pierwszą rzecz, jaką ze sobą zabrał do szpitala, była Biblia. To było piękne świadectwo, jak ważna jest dla tego dziecka ta księga” – dodaje duchowny.

Sami finaliści wychodzili dziś z gmachu kurii z mieszanymi uczuciami. Gimnazjalistki z Osieka przyznawały, że szczególną trudność sprawiły im szczegółowe pytania o przypowieści zawarte w Ewangelii, a Izabela Snażyk, uczennica III klasy gimnazjalnej z Zagórnika, podkreśliła, że najdłużej zastanawiała się nad pytaniem o imię ojca męża Maryi. „Ale potem sobie przypomniałem. Chodziło o Jakuba” – dodała.

Dla uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych zorganizowano specjalną edycję Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wyjątkowo dużą popularnością cieszył się także uzupełniający konkurs małych form teatralnych pod hasłem „Wejdź ze mną na Górę Błogosławieństw” – podkreśliła Ewa Liberadzka, doradca metodyczny z kurialnego Wydziału Katechetycznego. „Dzieci razem ze swymi opiekunami wspaniale pokazały za pomocą profesjonalnych sztuk teatralnych drogę człowieka, kierującego się wskazaniami 8 błogosławieństw” – zapewniła.

W ramach „Jonasza” odbywały się też inne konkursy towarzyszące – plastyczny i fotograficzny.
W tegorocznym konkursie „Jonasz” na wszystkich jego etapach uczestniczyło kilkanaście tysięcy dzieci z terenów diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego oraz diecezji cieszyńskiej i katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz ze Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego na Zaolziu. W zmaganiach konkursowych brali udział także przedstawiciele innych denominacji protestanckich. W sumie w konkursie uczestniczyli przedstawiciele 16 Kościołów chrześcijańskich.

Uroczyste podsumowanie 17. Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz” odbędzie się 17 czerwca w Bielskim Centrum Kultury.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Bielsko-Biała: finały Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz”

06 maja 2013 | 18:42 | rk Ⓒ Ⓟ

W Bielsku-Białej rozpoczęły się 6 maja dwudniowe finały Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz”. Bierze w nich udział ponad 300 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów z terenu Śląska i Małopolski. Tematem tegorocznej edycji konkursu są Dzieje Apostolskie.

Dziś pisały dzieci najmłodsze, jutro gimnazjaliści i uczniowie szkół specjalnych. Do końcowych testów sprawdzających znajomość tej księgi Nowego Testamentu przystąpiło w swoim miejscu zamieszkania około dwustu uczniów ze szkół na Zaolziu w Republice Czeskiej.

Jak zauważa ks. prałat Józef Oleszko, diecezjalny wizytator katechizacji znajomość Dziejów Apostolskich, była już tematem biblijnego konkursu kilka lat temu, a teraz księga, opisująca historię początków Kościoła, powraca w kontekście Roku Wiary.

„Dziś czytając Dzieje Apostolskie i patrząc na historię Kościoła, który tak wycierpiał, młodzi ludzie mogą spojrzeć na współczesny świat i doświadczyć tego, co było udziałem św. Pawła przemawiającego na Areopagu, gdy ktoś szydzi i wyśmiewa ich wiarę, gdy mówią im, tak jak Apostołowi – posłuchamy cię innym razem” – zauważa kapłan.

Bogusław Czyż, prezes Towarzystwa Katechetycznego „Jonasz” ze Skoczowa, które wspólnie z Wydziałem Katechetycznym kurii bielsko-żywieckiej zorganizowało przedsięwzięcie, wyjaśnił, że osoby biorące udział w zmaganiach konkursowych w Czechach podzielone są na dwie grupy: piszących w języku czeskim i piszących po polsku. „Pytania muszą być odpowiednio dostosowane i przetłumaczone. Cieszy nas ogromna ilość uczestników. Z roku na rok ich liczba jest coraz większa. Nie przyjeżdżają na finał do Bielska, bo byłby to problem logistyczny” – zaznacza i przyznaje, że o ile w Polsce wśród uczestników biblijnego konkursu dominują katolicy, to na Zaolziu przewagę stanową luteranie.

Dla uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych organizowana jest specjalna edycja Konkursu Wiedzy Biblijnej. Ewa Liberadzka, doradca metodyczny z kurialnego Wydziału Katechetycznego, przyznaje, że z roku na rok poziom podnosi się. „Okazuje się, że co roku musimy pisać coraz trudniejsze pytania, ponieważ dzieci rewelacyjnie dostosują prace nad Pismem Świętym, oczywiście przy pomocy katechetów, do coraz wyższego poziomu” – zauważa i przypomina, że w ramach „Jonasza” odbywają się też konkursy towarzyszące.

W tym roku odbyły się przesłuchania w konkursie piosenki inspirowanej Księgą Dziejów Apostolskich pod tytułem: „Dzielmy się wiarą jak chlebem”. Zostali wyłonieni zwycięzcy w czterech grupach wiekowych w kategorii solistów i zespołów. Oceniono również wystąpienia uczniów w konkursie małych form teatralnych pod tytułem: „Dialogi wzbogacające wiarę indywidualną i wspólnotową”.

Przeprowadzono też konkurs, polegający na przysyłaniu zdjęć, które ukazują chrześcijańskie korzenie Europy oraz aktualne przykłady obecności Boga we współczesnym, zlaicyzowanym świecie. Fotografie przybliżały osoby, miejsca, tradycje, które są potwierdzeniem żywej wiary.

W konkursie na wszystkich jego etapach uczestniczyło kilka tysięcy dzieci z terenów diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego oraz diecezji cieszyńskiej i katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz ze Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego na Zaolziu. W zmaganiach konkursowych brali udział także przedstawiciele innych denominacji protestanckich.

Uroczyste podsumowanie 16. Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz” odbędzie się 4 czerwca w Bielskim Centrum Kultury.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.