Bielsko-Biała: grób małżeństwa – uczestników powstań śląskich – z proporczykiem „Tobie Polsko”
11 listopada 2022 | 19:27 | rk | Bielsko - Biała Ⓒ Ⓟ
Na bielskim grobie Jadwigi i Wincentego Baronów – uczestników powstań śląskich – pojawił się mały proporczyk z porcelany nagrobnej z inwokacją „Tobie Polsko”. W ten sposób Instytut Pamięci Narodowej oznaczył dwoje bohaterów, którzy spoczywają na cmentarzu przy kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich, dzielnicy Bielska-Białej.
W uroczystości oznaczenia wspólnego grobu śp. Jadwigi i Wincentego Baronów znakiem pamięci „Tobie Polsko” wzięli udział między innymi Władysława Baron – synowa powstańców śląskich wraz z rodziną, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach Jan Kwaśniewicz oraz wiceprzewodniczący bielskiej Rady Miejskiej Piotr Ryszka. Nie zabrakło przedstawicieli kombatantów, sybiraków, harcerzy oraz młodzieży szkolnej z pocztami sztandarowymi. Wszystko poprzedziła Msza św. sprawowana w mikuszowickim kościele św. Barbary
Jak przypomina asystent prasowy IPN Katowice Monika Kobylańska, akcja oznaczania grobów znakiem pamięci, opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, rozpoczęła się 5 lipca 2021 r., w dzień setnej rocznicy zakończenia III powstania śląskiego. Znak pamięci ‘Tobie Polsko’ ma formę proporczyka o rozmiarach ok. 20 x 8 cm wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację Tobie Polsko, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy Grób Powstańca Śląskiego i Instytut Pamięci Narodowej” – tłumaczy.
IPN honoruje powstańców śląskich, którzy spoczywają na polskich cmentarzach. Przypomina lokalnym społecznościom groby tych, którzy w latach 1919-1921 przelewali krew za powrót Górnego Śląska do Polski. Wytypowane do oznaczenia groby zostały zgłoszone do Instytutu Pamięci Narodowej w ramach akcji pn. „Powstańcy to wiara, nadzieja i cud. Ocalmy groby powstańców śląskich od zapomnienia!” i przechodzą proces weryfikacji zakończony wpisaniem do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.
Wincenty Baron (ur. 19.01.1890 r. w Koźlu, zm. 13.03.1943 r. w Mikuszowicach) był uczestnikiem III powstania śląskiego, zastępcą dowódcy kompanii kozielskiej, kapelmistrzem wojskowym, żołnierzem 21 Pułku Artylerii Lekkiej w Bielsku w stopniu chorążego. Odznaczony został Krzyżem Niepodległości oraz Śląskim Krzyżem Wolności i Zasługi.
Jadwiga Baron (ur. 15.07.1900 r., zm. 17.09.1946 r.), żona Wincentego, była uczestniczką powstań śląskich, działaczką plebiscytową na Górnym Śląsku. 2 września 1939 roku została zmobilizowana do Wojska Polskiego jako sanitariuszka i ewakuowana na Wołyń, gdzie pracowała w szpitalu polowym Armii Kraków. Po zwolnieniu z niewoli sowieckiej znalazła się we Lwowie, skąd w grudniu 1939 roku przeszła na teren okupacji niemieckiej i została wywieziona do obozu jenieckiego w Sudetach. W 1940 roku szczęśliwie powróciła do Mikuszowic. Została odznaczona Medalem i Krzyżem Niepodległości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.