Bielsko-Biała: jubileusz 50-lecia ordynacji trzech księży luterańskich
24 września 2010 | 16:11 | rk Ⓒ Ⓟ
Wspólna uroczystość dziękczynna z okazji 50-lecia ordynacji trzech duchownych Kościoła ewangelicko-augsburskiego odbędzie się jutro, 25 września, w luterańskim kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej. Jubileusz ten obchodzą w bieżącym roku ks. Alfred Neumann, bp Jan Szarek i ks. radca Jan Gross.
W czasie sobotniego, uroczystego nabożeństwa ze spowiedzią i sakramentem ołtarza wierni wspominać będą ordynowanych z bp. Szarkiem w 1960 roku dwóch nieżyjących już księży: ks. Ottona Jaworskiego i ks. Erwina Kruczka.
Ks. Alfred Neumann urodził się 3 czerwca 1936 r. Został ordynowany na księdza w kaplicy w Kaliszu przez bp. Andrzeja Wantułę. Wkrótce został mianowany przez Konsystorz administratorem parafii Jelenia Góra-Cieplice, gdzie był proboszczem aż do przejścia w stan spoczynku, czyli do roku 1998. Ks. Neumann zajmował się także astronomią, którą wykładał w liceum ogólnokształcącym, pełnił też ważne funkcje zarówno we władzach polskich jak i międzynarodowych astronomicznych. Obecnie mieszka w Zamarskach koło Cieszyna.
Bp Jan Szarek urodził się 13 lutego 1936 r. w Bielsku-Białej. Został ordynowany przez bp Andrzeja Wantułę w swoim rodzinnym, bielskim kościele Zbawiciela. Pracował jako wikariusz i proboszcz na parafiach mazurskich, a następnie w Bielsku. W 1991 r. Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce wybrał ks. seniora Szarka na urząd biskupa. Był Prezesem Synodu Kościoła i Prezesa Konsystorza do 2001 r. Duchowny trzykrotnie podejmował w ramach nabożeństw ekumenicznych Jana Pawła II podczas jego wizyt w Polsce.
Był prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej. Wraz z abp. Alfonsem Nossolem współprzewodniczył Komisji Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej do Spraw Dialogu. Efektem pracy tej Komisji jest m. in. podpisana w 2000 r. Deklaracja Kościołów w Polsce pt. „Sakrament Chrztu znakiem jedności”. Po przejściu na emeryturę w styczniu 2001 r. duchowny wraz z żoną zamieszkał w Bielsku-Białej.
K. Jan Gross urodził sie 25 kwietnia w Starogardzie Gdańskim. Został ordynowany w kościele im. Marcina Lutra w Chorzowie przez bp Andrzeja Wantułę. Był wikariuszem w diecezji mazurskiej i cieszyńskiej. Następnie proboszczem w diecezji katowickiej.
W latach 1981-2008 pełnił funkcję przewodniczącego śląskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. W latach 1990-2001 był radcą Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Był przewodniczącym Komisji Liturgicznej Kościoła i członkiem Konsystorskiej Komisji Egzaminacyjnej Kościoła. Jest współautorem licznych modlitewników i opracowań pieśni liturgicznych oraz podręczników.
Jest na emeryturze od 2004. Mieszka w Cieszynie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.