Drukuj Powrót do artykułu

Bielsko-Biała: kantata i obelisk na 100 lat niepodległości

08 listopada 2018 | 08:41 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ

„Kantata Niepodległość”, utwór skomponowany przez bielskiego kompozytora i pianistę, Janusza Kohuta, rozbrzmiała po raz pierwszy w kościele św. Józefa na Złotych Łanach w Bielsku-Białej podczas uroczystości odsłonięcia obelisku upamiętniającego sto lat niepodległości. Monument pobłogosławił bp Piotr Greger.

Prapremierowe wykonanie kantaty, z udziałem grającego na fortepianie i instrumentach elektronicznych kompozytora, wiolonczelistki Urszuli Mizi oraz sopranistki Joanny Korpiela-Jatkowskiej, zakończyło wspólne odśpiewanie znanych pieśni patriotycznych. W kompozycji artysta wykorzystał utwory Cypriana Kamila Norwida oraz Mirosława Bochenka.

Po koncercie odsłonięto i poświęcono obelisk, zaprojektowany przez Lidię Sztwiertnię. Dzieło upamiętnia rocznicę odzyskania niepodległości i tych wszystkich Polaków, którzy w czasie zaborów złożyli ofiarę życia, zdrowia i utraty mienia na ołtarzu ojczyzny.

Proboszcz bielskiej parafii ks. Stanisław Wójcik przypomniał, że dzień 11 listopada był zawsze „jak drogowskaz i punkt oparcia wszystkich polskich pokoleń”, a jubileusz 100. rocznicy odzyskania niepodległości powinien przywoływać pamięć o dawnych wydarzeniach i twórcach Niepodległej.

„Wspominamy tych, którzy ideały Niepodległej wszczepiali w polskie dusze – wychowawców narodu, artystów, twórców dzieł, które budziły polskiego ducha; jałmużników polskiej biedy ze św. Bratem Albertem na czele, którzy do wspólnoty ojczyzny włączali ludzi z marginesu, nędzy i wydziedziczenia; rzesze biskupów i kapłanów – przewodników na drogach zbawienia” – podkreślił.

Wśród uczestników uroczystości byli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed i wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Janusz Kohut jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów. Ma na swoim koncie 16 płyt. Kształcił się pod kierunkiem Bogusława Schaeffera. Zajmuje się komponowaniem muzyki teatralnej i filmowej. Jest laureatem nagrody prezydenta miasta Bielska-Białej „Ikar ‘98” za wydarzenie roku jakim było prawykonanie utworu „Droga Nadziei – oratorium oświęcimskie” Ponad to skomponował oratorium beskidzkie „Gość Oczekiwany” według dramatu Zofii Kossak. Kolejnego wielkie dzieło stworzone przez Janusza Kohuta to oratorium „Święty Piotr”, oparte na tekstach Nowego Testamentu. Skomponował także utwór „14 dni pod ziemią” z okazji 25 rocznicy strajku w kopalni „Piast” w Bieruniu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.