Bielsko-Biała: „Kościół w grecko-rzymskim świecie” – nowy video-podcast na diecezjalnym kanale
09 czerwca 2023 | 17:06 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
Na diecezjalnym kanale Youtube od kilku dni można oglądać nowy cykliczny program „Kościół w grecko-rzymskim świecie”. W kolejnych odcinkach video-podcastów nagrywanych w diecezjalnym studiu ks. dr Kamil Żółtaszek z parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach rozmawia z dr. Bartoszem Kołoczkiem z Zakładu Historii Starożytnej i Bizancjum UJ w Krakowie – znawcą m.in. literatury łacińskiej i rzymskiej kultury literackiej od czasów republikańskich po wczesne cesarstwo bizantyńskie. Rozmówcy są przyjaciółmi, wspólnie studiowali filologię klasyczną, dzielą pasję do antyku.
„Będziemy pokazywali, w jaki sposób chrześcijaństwo odnajdywało się w świecie grecko-rzymskim” – zapowiada ks. Żółtaszek, a dr Kołoczek wyjaśnia, że jest bardzo dużo elementów w Piśmie Świętym, na które warto spojrzeć z punktu widzenia filologa i historyka.
„Są tu elementy niekiedy bardzo frapujące, ciekawe” – dodaje, zaś jego rozmówca przypomina, że 2 tys. lat temu chrześcijaństwo musiało się przez ten antyczny wrogi świat „przedzierać”. Zgadzają się jednocześnie, że starożytność była bardzo pobożna.
„Jeżeli sami macie jakiekolwiek pytania i uwagi albo tematy, o których tutaj chcecie usłyszeć, poruszyć, dajcie znać” – zwracają się na koniec do internautów, precyzując, że zamierzają mówić nie tylko o wczesnym chrześcijaństwie, ale w ogóle o całej starożytności.
W pierwszym odcinku przypominają o pobycie św. Pawła w Filippi. Apostoł przybył tam, by głosić Dobrą Nowinę. Rekonstruują historię tej rzymskiej kolonii i opowiadają o wielkiej bitwie, jaka się tam rozgrała. Wyjaśnią szczegółowo, co to praktycznie znaczy, że Paweł był obywatelem rzymskim.
Pierwszy odcinek można zobaczyć na bielsko-żywieckim kanale You Tube: https://www.youtube.com/watch?v=uwQ2OlsOgT4&t=10s
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.