Bielsko-Biała: 25-lecie działalności Wspólnoty Przymierza „Miasto na Górze”
28 grudnia 2010 | 13:52 | rk (KAI) Ⓒ Ⓟ
Ćwierć wieku działalności ewangelizacyjnej obchodzi w tym roku Wspólnota Przymierza „Miasto na Górze” w Bielsku-Białej. Charyzmatyczna wspólnota, której początkowo ojcem duchowym był dziś już nieżyjący dominikanin o. Joachim Badeni, liczy około obecnie 200 dorosłych osób i należy do światowego łańcucha wspólnot „Miecz Ducha”. Jej członkowie założyli też katolicką szkołę podstawową, gimnazjum i liceum. Wspólnota zasłynęła z licznych przedsięwzięć ewangelizacyjnych.
Elżbieta Król-Cebulska, która wraz z mężem jest jednym z liderów wspólnoty, wspomina, że kluczowym momentem w historii grupy ludzi, którzy chcieli urzeczywistniać i dzielić się Słowem Bożym, było spotkanie o. Guido Gockelem – misjonarzem i duchowym opiekunem belgijskiej wspólnoty „Jeruzalem”.
„Nie wiedzieliśmy jak tę wspólnotę stworzyć. Próbowaliśmy różnych rozwiązań. Szukaliśmy terenów, gdzie moglibyśmy wybudować razem domki jednorodzinne, jeden obok drugiego, potem chcieliśmy wspólnie pracować, zakładać manufaktury. Powstawały spółki wspólnotowe, ale i ten pomył upadł. Dopiero o. Guido podsunął nam ideę stworzenia wspólnoty przymierza” – opowiada KAI Król-Cebulska.
W maju 1991 roku pierwsza grupa rodzin i osób samotnych zawarła przymierze, dając początek Wspólnocie. „O. Guido mówił, że rozwiązaniem naszych wszelkich naszych problemów, jakie mu zgłaszaliśmy, jest przymierze, dzięki któremu wspólnota jest obecna 24 godziny na dobę” – wyjaśnia.
Działaczka przyznaje, że ma nadzieję, iż ćwierćwiecze wspólnoty jest okazją do przyjrzenia się dokonaniom, ale także do zwiększenia działań ewangelizacyjnych w dzisiejszych czasach.
„Nasze główne marzenie to to, żebyśmy kiedyś znaleźli się wszyscy w niebie. Marzy nam się, by te zasady chrześcijańskie, którymi żyjemy stawały się normą, żeby te zasady były przestrzegane żeby chrześcijanie mogli sobie normalnie żyć i działać w społeczeństwie, żeby Jezus był Panem i Królem” – dodaje szefowa wydziału ewangelizacji w kurii bielsko-żywieckiej.
Podczas pierwszych lat wspólnotę wspierał też ewangelizator John Keating, jego brat Dean oraz wielu innych zagranicznych działaczy chrześcijańskich. Od samego początku inicjatywę popierał też bp Tadeusz Rakoczy.
Najważniejszym elementem życia tej wspólnoty są spotkania modlitewne. Początkowo odbywały się one w kościele św. Józefa na bielskim osiedlu Złote Łany, a obecnie w kaplicy kościoła św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach.
Wspólna przez wiele lata wydawała własną gazetkę, której funkcję przejęła obecnie strona internetowa. W ciągu 25 lat działalności przeprowadzono szereg rekolekcji i konferencji z udziałem gości z całego świata.
W 1992 roku powstało Katolickie Towarzystwo Kulturalne, które prowadzi zespół szkół katolickich. Uczy się w nich około pół tysiąca dzieci i młodzieży. Wspólnota prowadzi ewangelizacje wśród ludzi uzależnionych od alkoholu i przez wiele lata organizowała Igrzyska Abstynentów w Kamesznicy. W 2002 roku wspólnota zainicjowała Tydzień z Ewangelią, obecnie jedną z największych akcji ewangelizacyjnych w regionie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.