Bielsko-Biała Mikuszowice: zabytkowy drewniany kościół św. Barbary już po konserwacji
18 czerwca 2021 | 12:54 | rk | Bielsko - Biała Ⓒ Ⓟ
Po około trzech latach zakończyły się prace konserwatorskie związane z nową aranżacją prezbiterium oraz konserwacją dwóch ołtarzy bocznych w kościele św. Barbary w Bielsku-Białej Mikuszowicach. Jedna z najpiękniejszych drewnianych świątyń w diecezji bielsko-żywieckiej odzyskała swój autentyczny blask. Działania przywróciły poszczególnym elementom wyposażenia prezbiterium ich pierwotną aranżację estetyczną.
Jak tłumaczy diecezjalny konserwator zabytków ks. dr Szymon Tracz, dzięki inicjatywie proboszcza ks. dr. Grzegorza Klai udało się przede wszystkim przywrócić dawny ołtarz główny z 1. poł. XVII wieku, który niegdyś stał w prezbiterium.
„Stało się to możliwe dzięki odkrytym na strychu kościoła fragmentom architektonicznej struktury dawnej nastawy ołtarzowej oraz rozproszonym, luźnym elementom snycerki zdobiącej pierwotnie retabulum” – zaznaczył, wyjaśniając, że obecnie po bokach na nowych konsolach stanęły późnobarokowe figury ewangelisty św. Jana i św. Łukasza z 2. poł. XVIII wieku. Żmudną rekonstrukcję wczesnobarokowej nastawy na podstawie nielicznych zdjęć archiwalnych przeprowadziła pani Magdalena Szymańska – konserwator dzieł sztuki z Krakowa.
Do głównego ołtarza wrócił też barokowy obraz patronki kościoła – św. Barbary, który do tej pory znajdował się w prawym ołtarzu bocznym. W rekonstruowanym retabulum nowym blaskiem zajaśniały cztery niewielkie XVII-wieczne obrazy z przedstawieniem św. Barbary i św. Katarzyny na uszakach ołtarza oraz dwa wizerunki św. Wojciecha i św. Stanisława flankujące tabernakulum, ozdobione złotym krucyfiksem pomiędzy dwiema wieżami symbolizującymi Jerozolimę. Na swoje dawne miejsce wróciło też bardzo ładnie malowane w duchu młodopolskim antypendium ukazujące Niepokalane Serce NMP otoczone różami.
Przeprowadzenie prac konserwatorskich było możliwe dzięki dotacji Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (ołtarz boczny lewy), ale przede wszystkim dzięki ogromnej ofiarności parafian i darczyńców.
Drewniany kościół w Mikuszowicach Krakowskich, dzielnicy Bielska-Białej powstał w roku 1690. Jest jedną z ostatnich drewnianych budowli sakralnych w tej części Beskidów. Spadzisty dach w całości pokryty jest gontem.
We wnętrzu znajdują się malowidła Johanna Mentila z 1723 roku, piękne polichromie barokowe oraz obrazy i rzeźby z XVII wieku. Prawdziwym zabytkiem jest pozłacana statua Matki Boskiej z Dzieciątkiem z lat 1420-30.
Największą perełką kościoła św. Barbary jest jego gotycki ołtarz główny, tzw. tryptyk mikuszowicki. Kościół pw. Św. Barbary w Bielsku-Białej został wpisany do rejestru zabytków w 1976 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.