Bielsko-Biała: modlitwa w katedrze w intencji ofiar wykorzystywania seksualnego
24 lutego 2023 | 21:31 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
Na to, że Wielki Post jest stosownym czasem dla modlitwy i pokuty za skrzywdzonych w Kościele oraz o pokój zwrócił uwagę bp Roman Pindel, który 24 lutego przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w katedrze św. Mikołaja.
Przed Eucharystią odprawiono specjalne nabożeństwo Drogi Krzyżowej i modlono się w intencji ofiar wykorzystania nieletnich przez niektórych duchownych.
„Boski Lekarzu, oddajemy się Tobie z ufnością. Przez to okrutne cierpienie prosimy Cię, uzdrawiaj nasze połamane życie. Przebacz także tym, którzy przez błędnie pojmowane dobro Kościoła krzyżują nieustannie tych, którzy w młodości zostali już uśmierceni” – takie m.in. słowa rozważań pasyjnych, przygotowanych przez franciszkanina skrzywdzonego przez duchownego, odczytał proboszcz katedry ks. Antoni Młoczek.
W homilii bp Pindel wskazał na kontekst odczytanych tekstów podczas liturgii słowa. Jak wyjaśnił, usłyszane dwa teksty o poście – pierwszy z księgi proroka Izajasza sprzed 26 wieków, drugi z Ewangelii Mateusza napisanej około 1950 lat temu – korygują dotychczasowe traktowanie postu przez słuchaczy.
„Dowiadują się, że post pomoże temu, który podejmuje pokutę, nawraca się, ale nie wtedy, gdy w tym czasie poszczący popełnia grzechy, jest niegodziwy, okrutny, bezczelny czy niesprawiedliwy” – pokreślił kaznodzieja i przypomniał, że Bóg „nie jest bożkiem ani jakimiś mocami, które można posiąść przez formuły czy praktyki magiczne”.
Zdaniem hierarchy, okres Wielkiego Postu jest właściwy do podejmowania z odpowiednią motywacją serca postu, pokuty, dawania jałmużny i modlitwy. „Czas stosowny dla modlitwy i pokuty to obecność skrzywdzonych w Kościele. To jest także stosowany czas modlitwy o pokój i pojednanie po zakończeniu tej strasznej wojny obok nas” – zakończył.
W 2016 Episkopat Polski zdecydował, że pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele w Polsce obchodzony będzie jako Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich.
Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przygotowało specjalne materiały duszpasterskie, które są owocem współpracy z osobami skrzywdzonymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.