Bielsko-Biała: modlitwa w rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego
01 czerwca 2011 | 13:15 | rk Ⓒ Ⓟ
Mszą św. i poświęceniem sztandaru bielskiego Gimnazjum nr 13 im. ks. Jana Twardowskiego uczczono 1 czerwca w Bielsku-Białej rocznicę urodzin kapłana poety. Liturgii w kościele pw. Maksymiliana w Aleksandrowicach przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy.
Na poświęconym przez ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej sztandarze wyhaftowano wizerunek księdza w sutannie, który podpierając się laską, idzie polną drogą na tle słońca i przyrody. Obok zamieszczono myśl tego jednego z najbardziej lubianych polskich poetów: „Gdyby każdy miał to samo, nikt nikomu nie byłby potrzebny”.
Bielskie Gimnazjum nr 13 z oddziałami integracyjnymi przyjęło imię ks. Twardowskiego w kwietniu 2002 roku. Już od 2001 roku uczniowie uczestniczyli w spotkaniach z księdzem w dniu jego urodzin – 1 czerwca.
W ubiegłym roku na ścianach szkoły powstało olbrzymie kolorowe graffiti inspirowane wierszami ks. Jana Twardowskiego Przedsięwzięcie było efektem kilkudniowych warsztatów dla młodzieży przeprowadzonych przez Fundację Klamra. W projekcie uczestniczyło około trzynaściorga gimnazjalistów, którzy wcześniej wzięli udział w konkursie na graffiti o szkole. Na podstawie ich projektów profesjonalni artyści stworzyli gigantyczne graffiti na jednej ze zniszczonych ścian zewnętrznych placówki. Oprócz kolorowych kwiatów, zielonych liści namalowano dłoń, wyciągniętą do nieba. Na końcu palca wskazującego siedzi biedronka.
Ks. Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 r. w Warszawie. Był magistrem filologii polskiej, żołnierzem AK, walczył w Powstaniu Warszawskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1948 r. Przez niemal pół wieku związany był z warszawskim kościołem sióstr wizytek, którego był wieloletnim rektorem. Najbardziej znane tomiki wierszy ks. Twardowskiego to: "Nie przyszedłem pana nawracać", "Miłość za Bóg zapłać", "Miłość miłości szuka".
Ks. Jan Twardowski zmarł w Warszawie 18 stycznia 2006 r. Miał 90 lat. Był pierwszą osobą, jaka spoczęła w krypcie zasłużonych Polaków w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.