Drukuj Powrót do artykułu

Bielsko-Biała: modlitwa wolontariuszy Caritas w Tygodniu Miłosierdzia

13 kwietnia 2015 | 22:04 | rk Ⓒ Ⓟ

Za codzienne pochylanie się nad człowiekiem potrzebującym dziękował wszystkim parafialnym zespołom charytatywnym oraz szkolnym kołom Caritas – w imieniu swoim i ordynariusza bielsko-żywieckiego – bp Piotr Greger. Hierarcha spotkał się 13 kwietnia z wolontariuszami parafialnych zespołów Caritas z okazji 71. Tygodnia Miłosierdzia, w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Bp Greger przypomniał w homilii, że tegoroczny 71. Tydzień Miłosierdzia, przeżywany pod hasłem: „Caritas dla rodziny”, „po raz kolejny zwraca szczególną uwagę na potrzebę wyobraźni miłosierdzia”.

Zauważył też, że realizacja tego zadania to najlepszy „egzamin z miłości”. „ Nie będzie silnego narodu, nie będzie zdrowego moralnie społeczeństwa, nie może być mowy o właściwych relacjach międzyludzkich tam, gdzie skala biedy wciąż rośnie. Nie można wszystkiego wytłumaczyć wskaźnikami wzrostu produkcji, bo procenty wzrastają, a jednocześnie wzrasta skala ubóstwa” – podkreślił.

„Pamiętajmy, że wyobraźnia miłosierdzia oznacza wpierw umiejętność wczuwania się w sytuacje i potrzeby bliźniego, który potrzebuje pomocy” – dodał. Wyjaśnił, że wyobraźnia miłosierdzia wiąże się także z umiejętnością dawania.

„Miłosierdzie to nie jest jedynie jakiś akt litości czy filantropii, ale zawsze przejaw prawdziwej miłości do drugiego człowieka, z pełnym poszanowaniem jego godności. Trzeba umieć dawać z delikatnością, a ogromnym taktem, z niesamowitym poczuciem dyskrecji, zawsze bez poczucia wyższości” – zaznaczył.

Przypomniał na koniec, że wspólnoty kościelne powinny być miejscami słuchania dialogu, pocieszenia i wsparcia dla małżonków na ich wspólne drodze i w ich misji wychowawczej.

W diecezji bielsko-żywieckiej istnieje około 200 Parafialnych Zespołów Caritas i kilkadziesiąt Szkolnych Kół Caritas. Zrzeszają one ok. 2 tys. wolontariuszy. Diecezjalna Caritas współpracuje z Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej i innymi Ośrodkami Pomocy Społecznej z terenu diecezji. Organizuje kolonie charytatywne dla dzieci ze środowisk ubogich, zagrożonych patologią oraz środowisk polonijnych zza wschodniej granicy. Dofinansowuje leczenie dzieci i w ciągu roku udziela na ten cel około pięćdziesięciu dotacji w wysokości od 300 do 1000 złotych. Dofinansowuje też młodzież uczącą się i studiującą.

Jak wyjaśniał dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Robert Kasprowski, dzięki Diecezjalnemu Funduszowi Obrony Życia i Adopcji Miłości wsparcie uzyskują matki oczekujące potomstwa i dzieci w pierwszych miesiącach życia. W ramach tego dzieła Caritas prowadzi Diecezjalny Dom Matki i Dziecka, w którym schronienie znajduje kilkanaście kobiet z dziećmi. Domem opiekują się siostry Córki Bożej Miłości. Siostry czuwają też przy znajdującym się w tej placówce Oknie Życia.

Adopcja Miłości natomiast skierowana jest do rodzin wielodzietnych, borykających się z problemami materialnymi, które utrudniają im wychowanie i kształcenie dzieci. „Dzięki składkom z parafii, a także ofiarom kilkudziesięciu indywidualnych darczyńców, każdego miesiąca pomocą objąć można około 50 rodzin wielodzietnych z terenu całej naszej diecezji” – dodał ks. Kasprowski.

Innym projektem realizowanym przez Caritas dla rodzin są programy „Skrzydła” dla uboższych dzieci w wieku szkolnym, oraz projekt „Tornister Pełen Uśmiechu”.

Osobom chorym i cierpiącym Caritas wypożycza sprzęt rehabilitacyjny. Z wypożyczalni w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy skorzystało kilkaset rodzin. Caritas współfinansowała leczenie i rehabilitację kilkunastu osób, między innymi poprzez dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych czy kupno specjalistycznego sprzętu.
Caritas wspólne z Parafialnymi Zespołami Charytatywnymi i Szkolnymi Kołami organizują zbiórki żywnościowe i rzeczowe. Na Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc w sumie zebrano ponad 6 ton żywności, którą obdarowano ponad 1000 osób.

Bielsko-żywiecka Caritas uczestniczyła w unijnym projekcie „Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa”, dzięki któremu pomoc uzyskały 2784 osoby. było rozdysponowanie 160 ton jabłek i marchwi.

W ramach akcji „Rodzina –Rodzinie” w marcu ubiegłego roku Caritas wysłała do Ukrainy ponad 550 paczek, w grudniu dzięki zbiórce na Ukrainę przetransportowano 15 ton żywności. Razem z miastem Oświęcim nowo powołana Fundacja Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej zebrała ponad 25 tysięcy złotych, za które zakupiono odzież, śpiwory, środki czystości i higieny dla mieszkańców Sambora i uchodźców wojennych tam przybyłych. Podobnie z inicjatywy bielskich radnych Fundacja mogła wesprzeć lekami i środkami opatrunkowymi mieszkańców leżącego blisko frontu Bierdiańska.
W minionym roku organizowane były także zbiórki dla dotkniętych powodzią Bałkanów, dla naszych prześladowanych braci w wierze w Syrii i innych częściach świata.

Bielsko-żywiecka Caritas opiekuje się jedynym Polsce „Bankiem Chleba”, do którego piekarnie w formie darowizny przekazują nadwyżki pieczywa, które następnie jest rozdawane osobom ubogim. Prowadzi ośrodki rekolekcyjno-wypoczynkowe: Diecezjalny Dom Charytatywny w Polance Górnej, Jubileuszowe Centrum Caritas w Bielsku-Białej Lipniku i Ośrodek kolonijny w Szczyrku-Czyrnej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Bielsko-Biała: modlitwa wolontariuszy Caritas w Tygodniu Miłosierdzia

02 maja 2014 | 15:25 | rk Ⓒ Ⓟ

„Udzielana ludziom w potrzebie pomoc materialna powinna być manifestacją miłosierdzia Boga” – wskazywał bp Roman Pindel, który 2 maja spotkał się z wolontariuszami parafialnych zespołów Caritas z okazji 70. Tygodnia Miłosierdzia. W asyście kilkunastu kapłanów biskup bielsko-żywiecki sprawował Eucharystię w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Dyrektor Caritas diecezji-bielsko żywieckiej ks. prałat Józef Zajada przypomniał, że w tym roku Tydzień Miłosierdzia obchodzony pod hasłem „Święty Jan Paweł II Apostoł Miłosierdzia”. Duchowny dziękując za działania podejmowane na rzecz biednych, chorych i samotnych, przypomniał, że tylko z zeszłym roku zespoły charytatywne przekazały najbardziej potrzebującym 600 ton żywności.

„A od 10 lat to w sumie 8 tys. ton. To prawie 400 tirów. Tę żywność trzeba było przyjąć, rozładować, następnie przekazać do parafii. To wielka praca świadcząca o wielkiej wyobraźni miłosierdzia” – mówił kapłan i zaznaczył, że jednym z najbardziej imponujących dzieł miłosierdzia w diecezji jest dar krwi. W ramach akcji „Podaruj kroplę miłości” diecezjanie oddali już 240 litrów krwi – najwięcej w Polsce. Kampania odbywa się zawsze we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zbiórki krwi organizowane są w specjalistycznych ambulansach.

Bp Pindel w homilii zwrócił uwagę na to, że udzielając ludziom w potrzebie pomocy materialnej, powinno się przypominać o miłosierdziu Boga. „By ten człowiek, który przyjmuje pomoc, tak doznawał tego miłosierdzia, by wiedział, że za tym ostatecznie stoi dobry i miłosierny Bóg. I jeżeli w jego życiu jest bałagan i nieporządek moralny, żeby z tego powodu, że otrzymuje pomoc motywowaną miłosierdziem Boga, zapragnął w pewnym momencie zwrócić się do Boga o miłosierdzie dla siebie, o przebaczenie grzechów, o pomoc w tym, by wyjść z uzależnienia, w którym jest” – mówił biskup i apelował, by, podobnie jak uczniowie Jezusa będący świadkami cudu rozmnożenia chleba, być współpracownikami Boga w tym, co jest dobre.

W diecezji bielsko-żywieckiej istnieje około 200 Parafialnych Zespołów Caritas i kilkadziesiąt Szkolnych Kół Caritas. Zrzeszają one ok. 2 tys. wolontariuszy. Diecezjalna Caritas współpracuje z Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej i innymi Ośrodkami Pomocy Społecznej z terenu diecezji. Organizuje kolonie charytatywne dla dzieci ze środowisk ubogich, zagrożonych patologią oraz środowisk polonijnych zza wschodniej granicy. Dofinansowuje leczenie dzieci i w ciągu roku udziela na ten cel około pięćdziesięciu dotacji w wysokości od 300 do 1000 złotych. Dofinansowuje też młodzież uczącą się i studiującą.

Bielsko-żywiecka Caritas od 1995 r. prowadzi w Bielsku-Białej i Oświęcimiu dwie Stacje Opieki „Caritas”. Pielęgniarki tych stacji świadczą specjalistyczne usługi polegające na pielęgnacji i rehabilitacji osób obłożnie chorych w miejscu ich zamieszkania, udzielają także porad dotyczących pielęgnacji i rehabilitacji, sprawują opiekę pielęgniarską w noclegowni dla bezdomnych w Bielsku-Białej. Ponadto Caritas wspiera działalność trzech hospicjów działających na terenie diecezji: Św. Kamila w Bielsku-Białej, Św. Faustyny w Żywcu i Św. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie.

Caritas prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego: łóżek podnoszonych pneumatycznie, wózków inwalidzkich, chodzików, balkoników, materacy przeciwodleżynowych i innego rodzaju sprzętu. Opiekuje się jedynym Polsce „Bankiem Chleba”, do którego piekarnie w formie darowizny przekazują nadwyżki pieczywa, które następnie jest rozdawane osobom ubogim.

Bielsko-żywiecka Caritas prowadzi ośrodki rekolekcyjno-wypoczynkowe: Diecezjalny Dom Charytatywny w Polance Górnej, Jubileuszowe Centrum Caritas w Bielsku-Białej Lipniku i Ośrodek kolonijny w Szczyrku-Czyrnej.

Ponadto realizuje liczne programy jak m.in. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, sprzedaż baranków wielkanocnych i skarbonki jałmużny wielkopostnej. program „Skrzydła”, wspiera poszkodowanych w wypadkach losowych, dożywianie dzieci, letni i zimowy wypoczynek, refundację leków, zajęcia korekcyjne i wiele innych.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.