Bielsko-Biała: pamiątki po św. Józefie Bilczewskim dla diecezjalnego Muzeum
13 marca 2012 | 21:45 | rk Ⓒ Ⓟ
Fotografie oraz sakralne obrazy i obrazki sygnowane, podpisane lub z krótkim wpisem św. Józefa Bilczewskiego otrzymało Diecezjalne Muzeum w Bielsku-Białej. Rodzinne pamiątki po pochodzącym z Wilamowic metropolicie Lwowa przekazała muzealnej placówce mieszkanka bielskiej dzielnicy Lipnik, Beata Mikuszewska – córka bratanicy arcybiskupa, śp. Heleny Niementowskiej zd. Bilczewska. Część tych rzeczy pochodzi od p. Huppental, ochmistrzyni pałacu arcybiskupiego we Lwowie.
Jak poinformował dyrektor Muzeum, ks. dr Grzegorz Klaja przekazane rzeczy mają szczególną wartość z punktu widzenia historycznego i pamiątkowego. Jego zdaniem w zbiorze dwa przedmioty zasługują na większą uwagę. Pierwszy to płaskorzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego wykonana w muszli wielkiej małży. Drugi to relikwie bł. Jakuba Strzemię (1340-1409), arcybiskupa halicko-lwowskiego.
„Św. Józef Bilczewski darzył błogosławionego wielkim kultem. Z jego inicjatywy wybitny historyk Władysław Abraham napisał w 1908 krytyczny żywot bł. Jakuba. W roku 1909 arcybiskup św. Józef Bilczewski zorganizował we Lwowie uroczystość z okazji 500. rocznicy śmierci bł. Jakuba. Liczne wota, zawieszone z tej okazji przy nowej, sprawionej przez arcybiskupa, srebrnej trumnie, stały się dowodem otrzymanych łask. Na prośbę św. Józefa Bilczewskiego, papież Pius X ogłosił bł. Jakuba, obok NMP Królowej Korony Polskiej, patronem archidiecezji lwowskiej” – przypomina ks. Klaja, wyrażając wdzięczność za przekazany dar.
Diecezjalne Muzeum od pewnego czasu prowadzi gruntowną inwentaryzację zabytków kościelnych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej oraz troszczy się i chroni dobra kultury oraz dziedzictwo artystyczne Kościoła. Po przeprowadzeniu globalnej inwentaryzacji zabytków całej diecezji, obejmującej kościoły, kaplice i ich wyposażenia, w kolejnym etapie skatalogowane zostaną cmentarze z zabytkowymi kaplicami, nagrobkami i krzyżami.
Rozpoczęto już wykonywanie fotokopii kart inwentarzowych zabytków diecezji bielsko-żywieckiej znajdujących się u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, a styczniu tego roku ruszyło podobne przedsięwzięcie, w odniesieniu do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Bielsku-Białej.
Muzeum będzie miała swoją siedzibę w zabytkowym budynku przy bielskiej katedrze. Po gruntownym remoncie w czterokondygnacyjnym gmachu o powierzchni około 500 m. kw. powstanie w ciągu 3 lat ekspozycja. Uruchomiony zostanie także magazyn, gromadzący obiekty zabytkowe i historyczne, które nie znajdują właściwej ochrony w parafiach lub są wycofane z kultu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.