Bielsko-Biała: podbeskidzka „Solidarność” podziękowała bp. Rakoczemu za twórczą posługę
01 lutego 2014 | 11:06 | rk Ⓒ Ⓟ
Za wieloletnią wieloletnią i twórczą posługę duszpasterską dziękowali biskupowi Tadeuszowi Rakoczemu członkowie podbeskidzkiej „Solidarności”, wyrażając wdzięczność za zrozumienie trudnej drogi „Solidarności” i jej służby dla wspólnego dobra. Okazją do podziękowań była III konferencja z cyklu „Bez wartości nie ma Solidarności”, która odbyła się 31 stycznia 2014 w Instytucie Teologicznym im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej. Od 2 lat cykliczne spotkania mają służyć pogłębieniu refleksji nad etosem „Solidarność” i lepszym poznaniu nauki społecznej Kościoła.
Hasłem przewodnim kolejnej konferencji były słowa św. Pawła Apostoła – „godzien jest robotnik zapłaty swej”. Na doroczne spotkanie złożyły się dwa wykłady. Zaprezentowali je: ks. prof. Henryk Skorowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz prof. Barbara Fedyszak-Radziejowska z Polskiej Akademii Nauk. Słowo do uczestników spotkania skierowali biskup senior Tadeusz Rakoczy, emerytowany ordynariusz diecezji bielsko żywieckiej oraz bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiej.
„Cieszę się, że podbeskidzka ‘Solidarność’, która miała swój znaczący wkład w odzyskanie wolności naszej Ojczyzny, teraz stara się, aby ta wolność była budowana na sprawiedliwości, miłości i solidarności – podkreślił katolicki duchowny.
Marcin Tyrna, przewodniczący podbeskidzkiej „Solidarności” podziękował biskupowi Rakoczemu za jego wieloletnią posługę i współpracę.
„Dziękujemy za wszystkie duszpasterskie napomnienia, za wielokrotnie okazywane braterstwo oraz sympatię wobec ‘Solidarności;, przede wszystkim jednak dziękujemy za osobiste modlitwy, odprawiane msze święte i kierowane do nas wzruszające homilie, za wszystkie spotkania i z serca udzielane rady” – podkreślał Tyrna i zaznaczał, że związkowcy zawsze odczuwali „ojcowskie wsparcie” biskupa w każdym dniu naszej działalności.
„Cenimy też bardzo otwartość i ekumeniczną postawę księdza biskupa. Przy tej okazji przepraszamy też za nasze niezręczności i potknięcia” – mówił związkowiec, życząc na koniec zdrowia i sił do dalszej posługi w diecezji bielsko-żywieckiej.
Organizatorem konferencji byli: Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej oraz Instytut Teologiczny im. św. Jana Kantego. Od dwóch lat w kolejne rocznice zwycięskiego strajku generalnego w województwie bielskim w 1981 roku, na pamiątkę tamtych wydarzeń, w Bielsku-Białej odbywa się konferencje pod hasłem "Bez wartości nie ma Solidarności".
Bp Rakoczy był ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej przez ponad 20 lat, od samej chwili powstania tej jednostki administracyjnej Kościoła. 16 listopada ub. roku papież Franciszek nowym ordynariuszem diecezji mianował ks. Romana Pindla. Bp Rakoczy do 6 stycznia, kiedy dokonał się ingres biskupa Pindla do bielskiej katedry był administratorem diecezji bielsko-żywieckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.