Bielsko-Biała: powstał film o niezwykłych dziejach szkoły Zgromadzenia Córek Bożej Miłości
16 listopada 2011 | 13:27 | rk Ⓒ Ⓟ
Oryginalny film opowiadający o niezwykłych dziejach gimnazjum i liceum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej zrealizowali uczniowie i nauczyciele szkolni. Film, który będzie miał oficjalną premierę 17 listopada w bielskim kinie Helios w ramach uroczystości jubileuszu katolickiej placówki, jest rejestracją przedstawienia interaktywnego pt. „Cafe Dekada”, będącego niezwykłą wędrówką w czasie i przestrzeni.
Jak wyjaśnia nauczyciel informatyki, Bartłomiej Żywczak, który napisał scenariusz i koordynuje przedsięwzięcie, dzięki filmowi widz może zapoznać się historia szkoły założonej przez fundatorkę całego zgromadzenia – Matkę Franciszkę Lechner. „Widz może przenieść się do pałacu Habsburgów, gdzie arcyksiążę Albrecht wręcza dekret dający początek obecności w Białej Córek Bożej Miłości. Można zobaczyć plac budowy gmachu szkolnego, który w przyszłości będzie mieścić seminarium nauczycielskie i gimnazjum żeńskie. Uczestniczymy także w lekcji geografii w szkole sióstr okresu międzywojennego i w praktycznym egzaminie pierwszej pomocy” – wyjaśnia.
Dodaje, że w filmie nie brakuje scen ilustrujących współczesne życie szkoły, składające się m.in. z wypraw po Europie i Polsce oraz szkolnych dyskotek i balów studniówkowych. Jedna z ostatnich scen wybiega w przyszłość i pokazuje maturę w roku 2012. Aktorami w filmie zrealizowanym w formacie HD byli uczniowie szkoły. W projekt zaangażowanych było około 200 osób.
Przedstawione w filmie sceny z historii szkoły zaproszeni gości zobaczą jutro 17 listopada „na żywo” podczas uroczystości jubileuszowych. Najważniejszym ich momentem będzie Msza św. w kościele pw. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej, podczas której bp Tadeusz Rakoczy modlić się będzie w intencji 10-lecia szkoły.
Istniejące od 2001 roku katolickie gimnazjum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości ma w Bielsku-Białej renomę jednego z najlepszych. Od 9 lat działa przy nim również liceum. Absolwenci szkoły trafiają do najlepszych szkół wyższych w całym kraju.
Jak podkreśla dyrektorka tej publicznej i koedukacyjnej szkoły, s. Ines Domszy, średnia egzaminu gimnazjalnego z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej w roku 2011 zapewnił szkole 1. lokatę w mieście i w diecezji bielsko-żywieckiej, zaś z języka angielskiego – 2. miejsce w Bielsku-Białej. Na tle województwa śląskiego liczącego 710 szkół zajmujemy 6. lokatę z części humanistycznej, 8. lokatę z części matematyczno-przyrodniczej i 15. miejsce z j. angielskiego” – wylicza siostra.
Zgromadzenie Córek Bożej Miłości powstało w Wiedniu 21 listopada 1868 roku, założone przez Matkę Franciszkę Lechner. Nastawione było na działalność charytatywno-wychowawczą. Głównym celem Zgromadzenia była troska o ratowanie zagrożonych młodych kobiet wędrującej ze wsi do wielkich miast. Założycielka otwierała tzw. zakłady lub instytuty Marii, w których, bezpłatnie przygotowywała dziewczęta do zawodu służącej. Kształciła także sieroty i ubogich.
Domy Zgromadzenia powstawały na Węgrzech, w Austrii, Czechach, Słowacji, w Bośni oraz w Polsce, od 1913 r. w USA i w Anglii, a od 1920 w Brazylii. Obecnie Zgromadzenie Córek Bożej Miłości oprócz pracy charytatywno-wychowawczej prowadzi działalność pastoralną i misyjną. Obejmuje ono 12 prowincji w 15 państwach Europy i Ameryki, i liczy ponad 1250 członkiń.
Na ziemie polskie siostry przybyły dzięki staraniom kard. Albina Dunajewskiego. Pierwszą placówkę Matka Franciszka Lechner założyła w 1885 w Białej – graniczącej wówczas z Bielskim. Siostry prowadziły tu działalność oświatowo-wychowawczą do 1949 r. Władze komunistyczne przejęły budynek szkolny będący własnością Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. W budynku tym znajdowało się Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka.
W 2001 roku po kilkuletnich staraniach, zgromadzenie odzyskało swój gmach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.