Bielsko-Biała: relikwie męczenników z kościoła w Detroit w Muzeum diecezjalnym
07 lutego 2013 | 17:13 | rk Ⓒ Ⓟ
Niewielkie metalowe pudełko z relikwiami ołtarzowymi męczenników, świętych Tymoteusza i Teofila otrzymało Diecezjalne Muzeum w Bielsku-Białej. Doczesne szczątki chrześcijańskich męczenników pochodzą z kościoła pw. św. Tomasza Apostoła w Detroit, który niegdyś służył polsko-amerykańskiej ludności we wschodniej części amerykańskiej stolicy przemysłu motoryzacyjnego. Zdaniem dyrektora Muzeum ks. dr Grzegorza Klai, puzderko z relikwiami pozwala pełniej zrozumieć misterium chrześcijańskiego ołtarza.
W niewielkim metalowym pudełku o wymiarach 1 cm x 5 cm 3,5 cm umieszczone są relikwie męczenników oraz informacja czyje to są doczesne szczątki, całość zalana jest woskiem i zapieczętowana. Niegdyś pudełko to było umieszczone w zgłębieniu mensy ołtarzowej – blatu.
Jak przypomina ks. Klaja, historia łączenia relikwii świętych, szczególnie męczenników, z ołtarzem jest bardzo dawna i sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. „Ołtarz sytuowany nad doczesnymi szczątkami świętych męczenników lub sam zaopatrzony w relikwie nie był dziełem przypadku ani pomysłem pojedynczych wierzących. Stanowił realizację idei Apokalipsy: ‘ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego’ (Ap 6, 9)” – wyjaśnia kapłan.
Szczątki męczenników pochodzą z rzymskokatolickiej parafii św. Tomasza Apostoła, która została założona w 1914 roku. Z powodu zmian demograficznych zachodzących w archidiecezji Detroit i kiedy pierwotna ludność parafii polskiego pochodzenia zaczęła opuszczać okolice, parafia została zlikwidowana. Kościół zamknięto, a następnie wyburzono. „Przechowywane przez Muzeum relikwie są znakiem tamtego świętego miejsca, służącego niegdyś wiernym” – podsumowuje ks. Klaja.
Relikwie z Detroit trafiły do Bielska-Białej dzięki Sławomirowi Janikowi.
Muzeum Diecezjalne będzie miało swoją siedzibę w zabytkowym budynku przy bielskiej katedrze. Po gruntownym remoncie w czterokondygnacyjnym gmachu o powierzchni około 500 m. kw. powstanie w ciągu 3 lat ekspozycja. Otwarty zostanie także magazyn, gromadzący obiekty zabytkowe i historyczne, które nie znajdują właściwej ochrony w parafiach lub są wycofane z kultu.
Trwają prace budowlane przy budynku przeznaczonym na funkcjonowanie Muzeum. Robotnicy wzmocnią fundamenty, wykonają izolację, drenaż, zabetonują podłoże pod posadzki. Część piwnic wykorzystana będzie na cele ekspozycyjne. Zakończenie tego etapu prac planowane jest na koniec kwietnia br.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.