Drukuj Powrót do artykułu

Bielsko-Biała: ruszył ekumeniczny 33. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

15 października 2018 | 11:43 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ

Koncerty, prelekcje, przedstawienia, wykłady i modlitwy złożą się m.in. na rozpoczęty w niedzielę 33. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej (TKCh) w Bielsku-Białej. Imprezę przygotowali bielscy członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej, którzy wspólnie z młodymi stypendystami papieskiej Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” uczestniczyli w Mszy św. w bielskiej katedrze inaugurującej kulturalne wydarzenie w stolicy Podbeskidzia.

Bp senior Tadeusz Rakoczy nawiązał podczas Mszy św. do hasła tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Są nim słowa z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego – „A to Polska właśnie”. Przypomniał jednocześnie okoliczności, w jakich odbyła się premiera słynnego dramatu 16 marca 1901 roku na scenie Teatru Miejskiego w Krakowie, gdy wbrew zakusom austriackiego cenzora, wypowiadane przez Poetę słowa usłyszała po raz pierwszy polska publiczność.

Prezes bielskiego KIK-u Elżbieta Kralczyńska podkreśliła, że tegoroczny TKCh w Bielsku-Białej nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

TKCh potrwa do 20 października. Wśród zaplanowanych wydarzeń odbędą się m.in. koncerty w katolickich i luterańskich kościołach Bielska-Białej. Wystąpią m.in. chóry z parafii rzymskokatolickich i ewangelicko-augsburskich. Józef Skrzek zaśpiewa i zagra w bielskiej katedrze w koncercie autorskim „U stóp krzyża” . Odbędzie się tez koncert laureatów konkursu recytatorskiego „Chrześcijańskie korzenie literatury polskiej”.

Wśród zapowiedzianych prelekcji są m.in. te, które mają przybliżyć sylwetki ewangelików w walce o niepodległą Polskę oraz opowiedzą o tym, jak sztuka służyła Niepodległej na ziemi beskidzkiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.