Bielsko-Biała: ruszył 17. Festiwal Kompozytorów Polskich
12 października 2012 | 15:30 | rk Ⓒ Ⓟ
Z udziałem przedstawicieli rodziny prof. Henryka Mikołaja Góreckiego w Bielsku-Białej oficjalnie zainaugurowano 11 października 17. Festiwal Kompozytorów Polskich. Hasło tegorocznej edycji imprezy muzycznej imienia prof. Góreckiego to „Muzyka inspirowana górami”. Pomysłodawcą bielskiego festiwalu był zmarły dwa lata temu autor III Symfonii "Pieśni Żałosnych".
Na inauguracyjnym koncercie publiczność usłyszała muzykę Karola Szymanowskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Na fortepianie zagrała córka kompozytora – Anna Górecka. Wykonawcami muzyki byli Orkiestra i Chór Orkiestry Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Brytyjczyka, Stephena Ellery’ego, z udziałem tenora Adama Zdunikowskiego.
Prologiem do Festiwalu był wtorkowy występ Soyoung Yoon, jednej z najwybitniejszych skrzypaczek młodego pokolenia, zwyciężczyni najważniejszych konkursów skrzypcowych świata. Grająca na XVIII-wiecznych skrzypcach Giovanniego Battisty Guadagniniego z 1773 r. Koreanka podbiła serca bielskiej publiczności.
Koncerty festiwalowe odbywają się w salach koncertowych i jednym z kościołów Bielska-Białej. Program związany jest z 80. urodzinami Wojciecha Kilara i 120. rocznicą urodzin Karola Szymanowskiego.
Dziś w Galerii Środowisk Twórczych odbędzie także spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Niektóre utwory kompozytora związanego od lat z krakowską „Piwnicą pod Baranami” wykona Grzegorz Turnau.
Z kolei na koncercie 13 października zabrzmią utwory świętującego wraz z bielską publicznością swe 80. urodziny Wojciecha Kilara: „Kościelec 1909”, „II koncert fortepianowy”, „Siwa mgła” i „Krzesany”. Kompozycje wykona Orkiestra Symfonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita. Partie solowe wykonają Beata Bilińska (fortepian) i Jarosław Bręk (śpiew).
14 października na zakończenie festiwalu w ramach obchodów Dnia Papieskiego w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego Bielska Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego i z towarzyszeniem zaproszonych artystów wykona „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza.
W tej samej w bielskiej świątyni 15 października 2005 roku odbyła się światowa premiera III Kwartetu Smyczkowego „Pieśni śpiewają” prof. Góreckiego w wykonaniu Kronos Quartet.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.