Bielsko-Biała: upamiętniono 80. rocznicę „krwawej niedzieli” na Wołyniu
12 lipca 2023 | 08:09 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
Samorządowcy z prezydentem miasta, kresowiacy, przedstawiciele organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe, wojsko, rodziny pomordowanych i ich potomkowie oraz mieszkańcy, wzięli udział 11 lipca br. w Bielsku-Białej w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę rzezi na Wołyniu. Złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem poświęconym Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945.
Podczas przemówienia prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski przywołał apel Jana Pawła II, by skupiać się na tym, co nas łączy, a dopiero potem na tym, co dzieli.
„Ta okrągła rocznica – w kontekście tego, że trwa wojna w Ukrainie, w kontekście tego, że w naszym mieście przyjęliśmy wielu uchodźców – jest niezwykle ważna” – stwierdził i przypomniał, że można „zapominać o tym, że sprawy nie są dokończone, że wielu mieszkańców Bielska-Białej, ale nie tylko, bo wielu kresowian nie wie, gdzie ma zapalić świeczkę na grobie pomordowanych bliskich”.
Zdaniem włodarza miasta, „nie ma lepszego czasu i nie było w historii obu państw, chociaż trwa to już 80 lat, aby te sprawy rozwiązać”. „Powinniśmy, każdy na swoim poziomie, o to zabiegać. Wszyscy powinniśmy zadbać o to, aby prawda była dwustronnie wyjaśniona” – powtórzył prezydent Klimaszewski.
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej i prezes Stowarzyszenia Dom Polski Piotr Ryszka zauważył z kolei w swym wystąpieniu, że „znacznie gorszy od śmierci jest brak pamięci”. „W naszej historii – tej najnowszej, ale i tej starożytnej – do czynów i obowiązków każdego należało, by zmarłych pochować. Mam nadzieję, że ci, którzy jeszcze spoczywają w nieznanych grobach, zostaną ekshumowani i imiennie, w sposób szczególny, pochowani” –zaznaczył, wzywając do modlitwy za dusze ofiar.
O tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat przypomniał Mieczysław Adaszyński ze Stowarzyszenia Miłośników Złoczowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
W latach 1942–1945 w wyniku działań ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło ponad 100 tys. Polaków. Kolejne kilkaset tysięcy zostało zmuszonych do wyjazdu. W akcjach odwetowych zginęło ok. 15 tys. Ukraińców. Kulminacja ludobójstwa nastąpiła w lipcu 1943 r.
W Bielsku-Białej żyje wiele osób, które były świadkami potwornych wydarzeń sprzed 80 lat lub są potomkami kresowiaków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.