Bielsko-Biała – wakacyjna wędrówka po zabytkach sakralnej architektury drewnianej
06 lipca 2022 | 21:20 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
Swoistą wędrówkę po kościołach i obiektach tworzących Beskidzkie Muzeum Rozproszone zaproponowali w te wakacje słuchaczom „Anioła Beskidów” red. Miriam Arbter-Korczyńska i ks. dr Szymon Tracz – dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej. Beskidzkie MuRo, bo tak brzmi marketingowa nazwa nowatorskiego projektu, zakłada stworzenie wyjątkowego muzeum skarbów rozproszonej, sakralnej architektury drewnianej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej.
Docelowo MuRo będzie oparte o 21 istniejących obiektów architektury sakralnej, zachowanych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej i ujętych w krajowym rejestrze zabytków. Dzięki przedsięwzięciu od prawie 3 lat pracami budowlanymi i konserwatorsko-restauratorskimi objęto 7 drewnianych obiektów, w większości kościołów. One będą tworzyły trzon jedynego takiego muzeum w Polsce.
Jak wytłumaczył ks. Tracz na antenie radia diecezjalnego, poddanych konserwacji pięć nieużywanych obecnie obiektów przejmie właściwy ciężar Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego, jeśli chodzi o funkcję ekspozycyjną.
Radiowa wędrówka po obiektach Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego odbywać się będzie w każdy poniedziałek o godz. 20.00 na antenie „Anioła Beskidów”. Towarzyszyć jej będą także specjalne filmy z odwiedzanych miejsc. Będą one zamieszczane na kanale YouTube Beskidzkiego MuRo oraz w mediach społecznościowych.
Nowatorski projekt realizowany jest przez diecezję bielsko-żywiecką przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Rozwoju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.