Bielsko-Biała: wspólny pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem
15 października 2021 | 23:33 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
W dniu obchodów Dnia Dziecka Utraconego na cmentarzu komunalnym w Bielsku-Białej Kamienicy odbył się wspólny pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem. Podczas uroczystości pochowano 7 urn z prochami 348 dzieci nienarodzonych, które przekazały w ciągu ostatniego roku dwa bielskie szpitale – wojewódzki i miejski. W kościele pw. św. Małgorzaty nad urnami modlili się kapłani, duchowny ewangelicki oraz polskokatolicki, a także rodzice i bliscy żegnanych i chowanych w grobie dzieci.
Ceremonii złożenia szczątków w Grobie Dzieci Nienarodzonych i poprzedzającej Mszy św. w intencji rodzin zmarłych dzieci przewodniczył ks. dr Tomasz Gorczyński, dyrektor kurialnego wydziału duszpasterstwa rodzin. Mszę św. koncelebrowali proboszcz kamienickiej parafii pw. św. Małgorzaty ks. Marek Droździk i kapelan szpitala miejskiego w Bielsku-Białej ks. Szczepan Kobielus, który wygłosił kazanie.
Modlili się także proboszcz bielskiej parafii luterańskiej ks. Krzysztof Cienciała oraz ks. dr Jerzy Bajorek z Kościoła polskokatolickiego. Na cmentarzu obecna była także Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej.
W kazaniu ks. Kobielus, odwołując się do przeczytanej Ewangelii o uczniach podążających do Emaus, którzy rozpoznali Jezusa po łamaniu chleba, zauważył, że jest to obraz Eucharystii uobecniającej śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.
„Nie przeżywamy dziś Eucharystii po to, by było pięknie, ale po to, by Jezus z tej śmierci, tych trudnych wydarzeń, jakie przeżywacie, wyprowadził życie” – podkreślił kaznodzieja.
Ewangelicki duchowny ks. Krzysztof Cienciała w słowie skierowanym do uczestników modlitwy zacytował słowa ze starotestamentowej Księgi Izajasza – „Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami” (Iz 55). „Przychodzą czasami takie chwile na człowieka, że jedyne, co nam pozostaje, to stanąć i rozłożyć bezradnie ręce w geście całkowitej ludzkiej bezsilności. Bo jak odpowiedzieć na te wszystkie pytania, jakie cisną nam się na usta? Jak sprawić, żeby zasmucona dusza została pocieszona i znalazła dalszy sens życia?” – pytał duchowny i przywołał słowa z ewangelickiego śpiewnika pogrzebowego – modlitwę wypowiadaną w chwili ludzkiego zwątpienia.
Urny z prochami zmarłych przed urodzeniem dzieci spoczęły we wspólnym Grobie Dzieci Nienarodzonych na największym bielskim cmentarzu. Grobowiec ten, z nagrobkiem autorstwa bielskiego artysty Jacka Grabowskiego, ukazującym grające anioły, powstał w 2008 roku. Na nagrobnej płycie widnieje napis: „Były w naszych marzeniach i tam pozostaną”. Odwiedzający ten grób ludzie zostawiają obok zniczy figurki aniołków i zabawki.
Wspólny pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem odbywa się na kamienickim cmentarzu raz w roku i modlitwa taka w tym miejscu stała się już tradycją. Mszę św. poprzedza Koronka do Bożego Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem.
Według statystyk medycznych, w Polsce rocznie w wyniku poronień umiera około 40 tysięcy dzieci. Martwych urodzeń odnotowuje się co roku około 10 tysięcy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.