Bielsko-Biała: wystawa o zakonnicach w PRL w bielskiej świątyni
20 lipca 2012 | 18:16 | rk Ⓒ Ⓟ
Dokumenty i fotografie ze zbiorów 19 archiwów żeńskich wspólnot zakonnych oraz Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej i Archiwum Akt Nowych składają się na wystawę, którą od 20 lipca można oglądać w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej.
Na 25 planszach przedstawiono w sposób symboliczny niektóre represyjne działania komunistycznych władz i spychanie sióstr zakonnych na margines życia społecznego, a także zmagania zakonnic z ówczesną rzeczywistością, ich codzienne życie i pracę oraz zaangażowanie w wielkie wydarzenia z życia Kościoła i narodu. Od sierpnia br. wystawę pt. „Trudne lata – wielkie dni. Zakony żeńskie w PRL” gościć będą także inne bielskie świątynie.
Scenariusz wystawy przygotowały siostra dr hab. Agata Mirek CMN z Ośrodka Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL i dr Łucja Marek (IPN Katowice) w konsultacji z dr. Adamem Dziurokiem (IPN Katowice). Materiały archiwalne zebrały i udostępniły siostry prowadzące badania naukowe nad żeńskim ruchem zakonnym w Polsce.
Dr Marek zauważa w rozmowie z KAI, że historia represji wobec sióstr zakonnych w okresie PRL-u jest wciąż mało znana. Przyznaje, że dzięki książce s. Agaty Mirek do świadomości społecznej przebiła się jedynie historia akcji wysiedlania w latach 50. ubiegłego wieku sióstr zakonnych z terenu województw opolskiego, wrocławskiego i katowickiego. „To jest tylko jeden z wątków represyjnych działań wobec sióstr. Natomiast wciąż bardzo mało mówimy o takich wydarzeniach jak usuwanie zakonnic ze szpitali, gdzie pracowały jako pielęgniarki, czy usuwanie sióstr ze szkolnictwa, odbieranie im szkół i budynków, będących ich własnością” – dodaje Marek.
Pracownica IPN podkreśla, że mimo represji siostry były nadal mocno zaangażowane w pracę duszpasterską. Za przykład takiej postawy daje postać s. Genowefy Wójcik ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, która, gdy władze radzieckie wysiedlały siostry z Nowosiółek, postanowiła zostać z mieszkańcami, decydując się nosić świecki strój i nadal przybliżać ludziom religię i wiarę.
Zdaniem historyczki, ważne są także osiągnięcia sióstr, jeśli chodzi o działalność samokształceniową.
Wystawa ma układ chronologiczny. Na poszczególnych planszach dotyczących konkretnego roku przedstawiono wybrany aspekt z życia sióstr zakonnych w latach 1945-1989.
Organizatorem bielskiej prezentacji wystawy jest Klub Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej przy współpracy OBEP IPN w Katowicach. Od września br. wystawa zagości także w niektórych szkołach i uczelniach Bielska-Białej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.