Bielsko-Biała: zakonnica od 18 lat opiekuje się grobem dziadka bł. Jana Pawła II
31 października 2012 | 14:19 | rk Ⓒ Ⓟ
Jak co roku w przeddzień Wszystkich Świętych grób Macieja Wojtyły na katolickim cmentarzu przy ul. Żywieckiej w Bielsku-Białej przyszła porządkować s. Jarosława ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Zakonnica opiekuje się miejscem spoczynku dziadka bł. Jana Pawła II od 18 lat.
70-letnia siostra zakonna co roku stara się, by w miejscu, gdzie pochowani są Maciej i Maria (druga żona) Wojtyłowie były świeże kwiaty i płonęły znicze. Również niektórzy bielszczanie, pamiętający, że pochowani są tu przedstawiciele rodziny błogosławionego papieża Polaka zatrzymują się na chwilę modlitwy.
Maciej Wojtyła pochodził z pobliskiego Czańca. Szybko opuścił wieś nad Sołą i przeniósł się do Lipnika na przedmieściach Białej, gdzie był krawcem. W 1878 ożenił się z Anną Przeczek córką piekarza Franciszka i Marii z domu Hess. W 1879 przyszedł na świat ich syn Karol, ojciec papieża. Po śmierci pierwszej żony, Maciej ożenił się po raz drugi z Marią, która zmarła w 1917 roku. Z drugą żoną mieli córkę, Stefanię Adelajdę. Maciej Wojtyła zmarł 23 września 1923 w Lipniku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym parafii pw. Opatrzności Bożej w Białej.
W Bielsku zmarł także brat Jana Pawła II – Edmund. W 1931 r. rozpoczął pracę w tutejszym Powszechnym Szpitalu Miejskim. Podczas epidemii szkarlatyny, pomagając chorym, zaraził się i zmarł. Początkowo był pochowany na cmentarzu katolickim w Bielsku, jednak później jego szczątki przeniesiono do grobowca rodzinnego Wojtyłów i Kaczorowskich na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
W samym Czańcu, z którego pochodzi również pradziadek Karola Wojtyły, grobów z nazwiskiem rodziny papieża jest bardzo dużo, jednak pochowane tu osoby nie są w większości z nim spokrewnione. Na tutejszym cmentarzu parafialnym istnieje natomiast pamiątkowy obelisk, na którym uwieczniono drzewo genealogiczne Wojtyłów. Linia rodowa zaczyna się od Macieja Wojtyły urodzonego w Czańcu w 1765 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.