„Bioetyka katolicka” – wspólna inicjatywa tygodników katolickich w Polsce
08 grudnia 2009 | 17:33 | ps, mp / kw Ⓒ Ⓟ
Po raz pierwszy w historii polskich mediów 7 tygodników podjęło wspólną inicjatywę wydawniczą. Redakcje zdecydowały się połączyć siły w promowaniu wiedzy na temat bioetyki, która wymaga w Polsce pilnego uporządkowania prawnego.
Ponad półmilionowy nakład dodatku wielokrotnie przewyższa liczbę egzemplarzy nawet najbardziej poczytnego tygodnika w Polsce. Publikacja została przedstawiona dzisiaj podczas konferencji prasowej w Warszawie.
Zagadnienia bioetyczne wyjaśniają najlepsi specjaliści, od abp Henryka Hosera, przewodniczącego Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych przy Konferencji Episkopatu, po prof. Thomasa Hilgersa, twórcę naprotechnologii. Abp Hoser zauważa, ze wynik debaty bioetycznej będzie decydujący dla przyszłości Polski, gdyż dotyczy ona takich podstawowych spraw, jakimi są życie, zdrowie i integralność ludzkiej osoby.
Dr Kazimierz Szałata, mówiąc zarówno o możliwościach, jak i zagrożeniach, jakie stwarzają nowe wynalazki medycyny, informuje, że skutków manipulacji genetycznych jakie są obecnie możliwe nie jest w stanie nikt przewidzieć i – jeśli wymkną się one spod kontroli – stwarzają zagrożenia dla całego gatunku ludzkiego.
Dodatek powinny przeczytać małżeństwa, które zastanawiają się czy skorzystać z metody in vitro, dowiedzą się bowiem rzeczy, które w klinikach sztucznego zapłodnienia są skrzętnie skrywane.
Duża część wydawnictwa poświęcona jest prezentacji nauczania Kościoła w sferze bioetycznej, w definiowanie którego olbrzymi wkład włożył obecny papież Benedykt XVI, gdyż przez lata zajmował się tymi sprawami jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Lektura tekstu ks. Mariusza Frukacza odpowie nam pytania dlaczego Kościół tak bezwzględnie broni życia i godności człowieka na każdym etapie jego rozwoju, fazy embrionalnej nie wyłączając. Znajdziemy tam pogłębioną odpowiedź dlaczego metoda in vitro jest tak negatywnie oceniana w sensie moralnym.
Lekturą obowiązkową dla polityków jest wywiad z przewodniczącym Episkopatu abp .Józefem Michalikiem, który ocenia złożone w sejmie projekty ustaw bioetycznych. Abp Michalik stwierdza, że przyjęcie prawa porządkującego sferę bioetyczną jest niezbędne, gdyż „obecnie w Polsce nie tylko nie ma żadnego prawa dotyczącego tej sfery, ale jest zezwolenie na wszystko. Można powiedzieć, że jest legalizacja zła w tej dziedzinie, bo legalnie wszytko wolno i niestety to zło, jak w przypadku in vitro, się dokonuje.”
Dodatkowo – w odrębnym opracowaniu autorstwa Bogumiła Łozińskiego – czytelnik znajdzie analizę wszystkich zgłoszonych w Sejmie projektów ustaw w sferze bioetycznej i będzie mógł sobie wyrobić zdanie na ile te projekty zgodne są z moralnością i nauczaniem Kościoła, a na ile pozostają z nim w sprzeczności.
Nadzieję dla małżeństw cierpiących na bezpłodność dają opisane przykłady pokonywania tego problemu w zgodzie naturą i etyką. Prof. Thomas Hilgers, twórca naprotechnologii, znany ginekolog i chirurg wykazuje jak bardzo skuteczna w leczeniu bezpłodności może być ta właśnie metoda. Tym bardziej, że – w przeciwieństwie do in vitro, które nie ma nic wspólnego z leczeniem – jest ona bezpieczna dla kobiety oraz zgodna z regułami moralnymi. Szczegółową analizę zagrożeń wynikających z in vitro prezentuje także Irena Świerdzewska.
Dodatek jest dostępny w sprzedaży poczynając od dziś w Gościu Niedzielnym, Idziemy, Niedzieli, Przewodniku Katolickim, Tygodniku Powszechnym, Wiadomościach KAI oraz Źródle.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.