Bioetyka tematem międzyseminaryjnego spotkania profesorów w Drohiczynie
23 października 2014 | 16:12 | ks.ap Ⓒ Ⓟ
23 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyło się kolejne, cykliczne spotkanie profesorów seminariów duchownych z Białegostoku, Łomży, Ełku, Siedlec i Drohiczyna.
Sesja poświęcona była zagadnieniom bioetycznym. Spotkanie rozpoczął rektor drohiczyńskiego seminarium, ks. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski, który powitał przybyłych gości z rektorami uczelni oraz biskupami Tadeuszem Pikusem oraz Henrykiem Ciereszko z Białegostoku.
Zebrani wysłuchali referatu ks. dr. Piotra Wójcika, wykładowcy WSD w Drohiczynie, zatytułowanego: „Jednopłciowe formy rozmnażania człowieka – mity, czy niedaleka przyszłość?” Ks. dr Wójcik ukazał w nim obecny stan badań i doświadczeń medycznych w świecie, ukierunkowanych na możliwości rozrodu jednopłciowego, czyli bez udziału męskich genów, wykorzystując do tego obserwacje i manipulacje genetyczne w świecie zwierzęcym.
Prelegent przybliżył istotę klonowania i partenogenezy, czyli dzieworództwa. Mówił też o działaniach podejmowanych przez naukowców w celu pozyskiwania komórek macierzystych na potrzeby medyczne, przez manipulację na ludzkich embrionach.
Przypomniał także nauczanie Kościoła, w którego wypowiedziach znajdujemy głęboką troskę o godność osoby ludzkiej. Wszelkie zaś manipulacje genetyczne, zarówno w celu reprodukcji – sztucznego tworzenia ludzkich zarodków, jak też do pozyskiwania z nich komórek macierzystych, nawet w pozornie dobrych celach terapeutycznych, stoją w sprzeczności z ludzką godnością oraz aktem stwórczej miłości, do której człowiek został powołany przez Boga. Jak mówił prelegent, „czyni to z życia człowieka, chociaż jest ono w stadium embrionalnym, jedynie narzędzie do wykorzystania i niszczenia. Poświęcenie ludzkiego życia do celów terapeutycznych jest głęboko niemoralne”.
Podsumowując swoje wystąpienie ks. Wójcik powiedział, że „nauka zrobiła duże postępy w dziedzinie sztucznej prokreacji”. – Doświadczenia zakończone sukcesami, jakie przeprowadza się w laboratorium w kontekście klonowania i partenogenezy, motywują naukowców do wytężonej pracy. Nie można się jednak oprzeć wrażeniu, że świat medycyny zatraca swe sumienie. Dlatego należy przyznać rację Benedyktowi XVI, który przypomniał, że Kościół wobec takiej sytuacji czuje się zobowiązany do oświecania sumień wszystkich ludzi, aby postęp naukowy dokonywał się naprawdę z poszanowaniem każdego człowieka, którego godność należy uznać, jako że został stworzony na obraz Boga. W przeciwnym przypadku, nie jest to postęp prawdziwy – powiedział ks. dr Wójcik.
Po referacie odbyła się dyskusja, dotycząca poruszanych kwestii, w trakcie której zabrał też głos biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, przypominając, że zajmowanie się jedynie odtwarzaniem ciała człowieka, pomijając spojrzenie na jego osobę i duszę stoi całkowicie w sprzeczności z godnością człowieka.
Kolejne spotkanie profesorów seminariów duchownych z północno-wschodniej Polski obędzie się w Ełku 4 grudnia br.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.