Biskup Arabii Południowej o postępach w zakresie wolności religijnej
22 maja 2022 | 18:20 | tom, kg (KAI) | Abu Zabi Ⓒ Ⓟ
Ustępujący administrator apostolski Arabii Południowej, bp Paul Hinder dostrzega postępy w zakresie wolności religijnej chrześcijan. „Tolerancja wzrosła w czasie mojej służby” – powiedział w wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA. W czasie swojej 18-letniej służby w regionie, z którego wywodzi się islam, przekonał się, że „istnieje tam prawdziwy wysiłek, aby zbliżyć się do siebie nawzajem”. Zawsze był traktowany przez muzułmanów z największym szacunkiem i mógł poświęcić osiem nowych kościołów. Na początku maja papież Franciszek przyjął rezygnację 80-letniego hierarchy i mianował na jego miejsce włoskiego kapucyna, 63-letniego o. Paolo Martinelliego, dotychczasowego biskupa pomocniczego w Mediolanie.
Bp Hinder przypomniał, że w 2019 r. papież Franciszek jako pierwszy następca św. Piotra odwiedził Półwysep Arabski, udając się do Abu Zabi. Jego zdaniem konfrontacja z innymi kulturami i religiami sprzyja początkom reform w krajach Zatoki Perskiej. „Jeśli mają być trwałe, muszą wzrastać wewnątrz islamu, nawet jeśli są pośrednio inicjowane z zewnątrz” – podkreślił biskup. Czasami jeszcze nieśmiałe reformy systemu prawnego państw wyraźnie zmierzały w kierunku modernizacji. „Nie oznacza to jednak, że proces ten przebiega wyłącznie w kierunku Oświecenia rozumianego w kategoriach europejskich”. „Import zachodniego stylu życia prowadzi do problemów z tożsamością, zwłaszcza wśród młodych ludzi, a czasem do zastrzeżeń i nostalgii za starym wśród starszych” – zaznaczył.
Bp Paul Hinder, który w tym roku obchodził swoje 80. urodziny, w latach 2005-2011 stał na czele wikariatu apostolskiego Arabii, utworzonego 28 czerwca 1889, który obejmował Bahrajn, Jemen, Katar, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA). 31 maja 2011 tę ogromną jednostkę kościelną o powierzchni prawie 3,2 mln km kw. Benedykt XVI podzielił na dwa mniejsze wikariaty: Arabii Północnej i Południowej. Powołał jednocześnie bp. Hindera na przełożonego części południowej, w której skład weszły Jemen, Oman i ZEA.
13 maja 2020 ponownie został głową Kościoła katolickiego całej Arabii, gdyż jako administrator apostolski zarządzał wikariatem Arabii Północnej po zmarłym miesiąc wcześniej włoskim biskupie Camillo Ballinie. Już pięć lat temu, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, w dniu swoich 75. urodzin, bp Hinder złożył papieżowi rezygnację z funkcji biskupa ordynariusza.
Oba wikariaty mają powierzchnię około 3,2 milionów kilometrów kwadratowych i pod tym względem wspólnie stanowią jedną z największych terytorialnych jednostek kościelnych na świecie. Wolność religijna chrześcijan jest w niektórych z tych krajów bardzo ograniczona, zwłaszcza w Arabii Saudyjskiej, gdzie w ogóle zakazane są wszelkie religie poza islamem. Ogółem w obu wikariatach żyje 3,5 miliona katolików, nad którymi opiekę duszpasterską sprawuje tylko około 120 księży.
Na półwyspie nie ma miejscowych chrześcijan. Większość katolików stanowią robotnicy zagraniczni, przede wszystkim z Indii, Pakistanu i Filipin, ale także z krajów arabskich, jak Liban czy Syria, jak również z Europy.
Warunki, w jakich żyje Kościół w krajach arabskich, są różne, podobnie jak stopień swobód i wolności religijnej i wyznania. Ze względu na duże odległości, chrześcijanie często mają niewielki kontakt ze sobą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.