Biskup Eichstätt: Kościół w Niemczech nie może obrać specjalnej drogi
27 lipca 2022 | 05:00 | st (KAI) | Eichstätt Ⓒ Ⓟ
„Jestem bardzo wdzięczny Stolicy Apostolskiej za jej jasne i mocne słowa. W sprawach doktryny i przepowiadania Kościół w Niemczech nie może obrać specjalnej drogi. Ewangelia w różnych krajach nie różni się od siebie” – stwierdził biskup Eichstätt, Gregor Maria Hanke. Hierarcha zwrócił się do swoich wiernych w związku z oświadczeniem Stolicy Apostolskiej z 21 lipca odnoszącym się do niemieckiej „drogi synodalnej”.
Biskup Hanke podkreśla, że Kościół zawsze potrzebuje reformy, bo wszyscy winniśmy się zmieniać w duchu Ewangelii. „Jeśli chodzi o administrację diecezji, to jako biskup od lat zabiegam o przejrzystą, sprawną i sprawiedliwą pod względem płci administrację diecezjalną. Struktura administracyjna diecezji Eichstätt przechodzi obecnie prawdziwy proces reformy, którego celem jest usprawnienie, efektywne wykorzystanie zasobów, nowe formy uczestnictwa oraz zwiększenie udziału kobiet na decydujących stanowiskach kierowniczych. Droga jest żmudna, ale konieczna, abyśmy jako Kościół mogli nadal wypełniać nasze zadanie wiarygodnego głoszenia Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie: stwierdza biskup Eichstätt. Zaznacza, że od początku „drogi synodalnej” jest zaangażowany w te pilne reformy.
Myślą przewodnią reform jest orędzie Jezusa, na którym opiera się Kościół, oraz jego misja ewangelizacyjna. W sprawach doktryny i przepowiadania Kościół w Niemczech nie może obrać specjalnej drogi. Ewangelia w różnych krajach nie różni się od siebie, ale jest podstawą jedności całego Kościoła. Musimy odróżnić z jednej strony strukturę administracyjną i formę społeczną Kościoła, która wymaga reformy, a z drugiej strony sakramentalny charakter Kościoła, który jest założony i zbudowany na nauce Chrystusa. Widzę pilną potrzebę zmian w formach współdziałania i organizacji, które mają służyć ewangelizacyjnej misji Kościoła. Decyzje wykraczające poza ten zakres nie mogą być podejmowane przez Kościół w Niemczech bez poważnego zagrożenia dla jedności Kościoła powszechnego. Dlatego jestem bardzo wdzięczny Stolicy Apostolskiej za jej jasne i mocne słowa. Napomina nas, abyśmy zachowali jedność Kościoła i wskazuje nam drogę do tego celu: troski drogi synodalnej staną się częścią ogólnoświatowego procesu synodalnego w ramach przygotowań do wielkiego rzymskiego synodu o synodalności w przyszłym roku” – stwierdził biskup Gregor Maria Hanke.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.