Biskup legnicki do górników: trzeba iść w głąb
04 grudnia 2015 | 15:14 | ks.pn Ⓒ Ⓟ
W dzień św. Barbary, patronalne święto górników, w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie, została odprawiona Msza św. w intencji górników i pracowników Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi (KGHM). Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny.
W koncelebrze uczestniczyli księża z diecezji legnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej, na terenie których mieszkają pracownicy, oraz rozciąga się obszar Kombinatu.
– Nie można patrzeć tylko na gotowy produkt, trzeba iść w głąb i wydobywać to, co nie wydaje się bezpośrednio tym, czym jest produkt końcowy – powiedział w homilii biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. – Trzeba docierać głęboko tam, gdzie są złoża i to wydobywać. Trzeba przetwarzać w procesie produkcji, by mieć na końcu szlachetny skarb – podkreślił.
– Życie chrześcijańskie, to życie, które odbywa się pośród trudu wydobywania obrazu Boga z człowieka, w którym ten obraz został zniekształcony. Dlatego tak ważnym jest, byśmy zastanawiali się co najbardziej jest istotne w nas, i co winniśmy z siebie wydobyć, aby całe nasze życie stawało się skarbem – dodał kaznodzieja.
Zachęcił, aby zgodnie z usłyszanym słowem Bożym – jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam? – odważnie i wytrwale, podejmować swoją formację chrześcijańską.
– Nie chodzi jednak o to, aby Pan Bóg był w naszym życiu tak z nami, żeby nam się w życiu powodziło, według naszej koncepcji, bo potrzebujemy tego procesu „przetworzenia”. To co jest naszym ludzkim sukcesem, potrzebuje odniesienia do Bożej Prawdy – przestrzegał.
Złożył też swoje życzenia. – Życzę, doświadczenia daru Bożego, doświadczenia obecności Boga w tym procesie przemiany człowieka. Niech to doprowadzi do tego, byśmy byli ludźmi, którzy cieszą się z obecności i doświadczenia miłości Boga i są w stanie też kochać. Niosąc pokój, przeżywając sprawiedliwość i niesprawiedliwość ludzką, poznają sprawiedliwość Bożą, która jest ostatecznie zawsze przebaczeniem i przygarnięciem grzesznika. Życzę „szczęść Boże’. Niech ten stan górniczy żyje mocą Boga i wydobywa to, co może być w nas przemieniane, żebyśmy mogli być na Jego obraz i podobieństwo.
– Już od kilkudziesięciu lat (bo parafia powstała w 1981 r.), szczególnie 4 grudnia, w święto swej patronki, św. Barbary, w tej świątyni gromadzi się brać górnicza, aby dziękować Bożej opatrzności, przez swoją patronkę za wszelkie dary, które otrzymują, w ciągu całego roku trudnej, niebezpiecznej pracy – przypomniał proboszcz parafii ks. prał. Wiesław Migdał.
W uroczystości wzięli udział górnicy i pracownicy kombinatu ze swymi rodzinami, a także przedstawiciele władz, liczne poczty sztandarowe, a liturgię ubogacili: górnicza orkiestra dęta, chór męski, oraz służba liturgiczna w strojach górniczych.
KGHM to najbardziej znany zakład w Polsce obejmujący cały proces wydobywania i przetwarzania rud miedzi. Ale warto przypomnieć, że na terenie diecezji legnickiej znajduje się również kopalnia węgla brunatnego w Turowie, oraz kamieniołomy, żwirownie, i inne zakłady przetwórcze kamieni i minerałów, dla których pracowników – jako skalników – św. Barbara jest również patronką.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.