Biskup legnicki wydał instrukcję o posłudze i życiu diakonów stałych
15 kwietnia 2021 | 00:19 | ksww | Legnica Ⓒ Ⓟ
– Niniejszym zatwierdzam Instrukcję o posłudze i życiu diakonów stałych w diecezji legnickiej. Określa ona zasady realizacji posługi wyświęconych dla diakonatu stałego, aby umocnieni łaską sakramentalną służyli Chrystusowi i Kościołowi dla zbawienia ludzi – czytamy w dekrecie bp. Zbigniewa Kiernikowskiego opublikowanym na stronie internetowej diecezji.
Instrukcja zawiera szczegółowe wskazania dotyczące diakonów stałych, uwzględniające specyfikę diecezji legnickiej oraz przepisy wynikające z dokumentów Kongregacji ds. Duchowieństwa, Kongregacji Edukacji Katolickiej, Konferencji Episkopatu Polski oraz Prawa Kanonicznego.
Dokument zawiera 7 rozdziałów. W postanowieniach ogólnych zostało przypomniane min., że diakonat stały został wprowadzony w diecezji legnickiej w 2020 roku. Instrukcja zaś ma na celu przypomnieć, rozwinąć, doprecyzować i dostosować wybrane zagadnienia oraz unormować status prawny posługi i życia diakonów stałych w kontekście potrzeb diecezji legnickiej.
W drugim rozdziale jest mowa o szczegółowych obowiązkach zleconych przez biskupa legnickiego. Podkreślono, że diakon bierze udział w potrójnej misji Chrystusa: królewskiej, prorockiej i kapłańskiej, i pozostaje do dyspozycji biskupa legnickiego w posłudze liturgicznej. – Po udzieleniu święceń biskup wskazuje prezbitera bezpośrednio odpowiedzialnego za działania duszpasterskie diakona stałego. Przy wyznaczaniu tych zadań należy wziąć jednak pod uwagę potrzebę własnego uświęcania diakona oraz prawa żony i dzieci diakona żonatego. – Jeśli obowiązki świeckie na to pozwalają, diakon stały bierze udział w odpowiednich konferencjach na poziomie parafii, dekanatu i diecezji – czytamy.
Kolejny rozdział poświęcony jest posłudze diakona w odniesieniu do życia małżeńskiego. Podkreślone jest, że podstawowym powołaniem żonatego diakona jest bycie mężem i ojcem oraz budowanie Kościoła domowego. – Jedynie pod warunkiem zachowania nienaruszonym tego powołania diakon stały może spełniać dodatkową posługę w Kościele – zaznacza instrukcja. Podkreślone jest również to, że w niektórych wymiarach formacji stałej powinno się uwzględnić udział całej rodziny.
W czwartym rozdziale znajdziemy wskazania dotyczące utrzymania, ubezpieczenia, wynagrodzenia i pracy zawodowej diakona stałego. W przypadku całkowitego poświęcenia się na rzecz posługi w Kościele diakonowi powinno przysługiwać wynagrodzenie zapewniające utrzymanie siebie i swojej rodziny. W przypadku podejmowania pracy zarobkowej posługa diakona może być podejmowana jedynie w ograniczonym zakresie. W diecezji legnickiej brany jest pod uwagę ten drugi wariant. To oznacza, że diakon sam troszczy się o byt swojej rodziny, a za posługę nie otrzymuje wynagrodzenia. – Jeśli diakon stały, który z racji swojej posługi otrzymuje ofiarę, ma prawo zachować ją dla siebie w całości lub zgodnie z intencją ofiarodawcy i ustaleniami poczynionymi z przełożonym – podkreśla instrukcja. W przypadku konieczności zmiany miejsca zamieszkania, biskup legnicki wskaże nowe miejsce posługi. W przypadku zaś zmiany diecezji jego posługa wymaga uregulowania z ordynariuszem nowej diecezji. Odnośnie do ubezpieczeń społecznych, troska o nie pozostaje w gestii diakona. W pewnych okolicznościach „diecezja może przyjść mu z pomocą, zgodnie z chrześcijańską caritas”.
Piaty rozdział poświęcony jest strojowi oraz tytułowi diakona stałego. Podkreślone jest, że podczas pełnienia funkcji liturgicznych używa on stroju zgodnego z przepisami liturgicznymi. – W diecezji legnickiej diakon stały ma prawo używać jako stroju liturgicznego sutanny z koloratką oraz komży – czytamy. Natomiast poza liturgią ma to być odświętny strój świecki, jednak pewne czynności może wykonywać w sutannie lub stroju krótkim. Odnośnie zaś do tytułu, jaki przysługuje, w diecezji legnickiej przyjmuje się tytuł „diakon”.
Rozdział szósty dotyczy czasu wolnego, zwolnienia z obowiązków oraz pogrzebu diakona. Na nieobecność powyżej jednego miesiąca powinien uzyskać zgodę biskupa legnickiego. W pozostałych przypadkach terminy należy uzgadniać z przełożonym. – Diakoni mają obowiązek uczestniczenia w formacji stałej – podkreśla instrukcja. Przed ukończeniu 70 roku życia diakon ma obowiązek złożyć biskupowie legnickiemu prośbę o zwolnienie z pełnionej służby. Za zgodą biskupa może jednak dalej dobrowolnie pełnić niektóre swoje zadania. W przypadku śmierci diakona, jego rodzina powinna być otoczona szczególną troską. Co do formy pochówku, należy uwzględnić życzenie zmarłego lub wolę rodziny.
– Wszystkie kwestie sporne odnoszące się do diakonów stałych, nieokreślone przez prawo Kościoła i instrukcję rozstrzyga biskup legnicki. Do niego należy pełna władza zwyczajna i bezpośrednia w tej materii – czytamy w ostatnim punkcie instrukcji.
Obecnie w diecezji legnickiej do posługi diakona stałego przygotowuje się 3 mężczyzn. Swoją formację odbywają w Studium Uzupełniającym do Diakonatu Stałego przy Diecezjalnym Instytucie Formacyjnym w Opolu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.