Biskup pelpliński zachęca do nauki w szkołach katolickich
18 lutego 2011 | 09:31 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Specjalną odezwą do diecezjan biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga zachęca, aby absolwenci szkół podstawowych i gimnazjalnych podjęli naukę w szkołach katolickich na terenie diecezji: „Chciałbym młodzieży, a może w tym miejscu szczególnie rodzicom, podpowiedzieć wybór szkoły katolickiej ze względu na integralny proces nauczania i wychowania uczniów”, napisał hierarcha.
W specjalnej odezwie, która będzie czytana w najbliższą niedzielę w kościołach diecezji pelplińskiej, bp Szlaga napisał, że młodzież po szkole podstawowej „staje przeważnie dwa razy wobec decyzji o wyborze nowej szkoły – gimnazjum, a potem szkoły ponadgimnazjalnej”. Dlatego biskup diecezjalny stwierdza, że chciałby „rodzicom podpowiedzieć wybór szkoły katolickiej ze względu na integralny proces nauczania i wychowania uczniów”.
Szczególną uwagę poświęca hierarcha Liceum Katolickiemu „Collegium Marianum” w Pelplinie, które jest najstarszą w diecezji tego typu placówką edukacyjną. Jej historia liczy 175 lat. Autor listu przypomina, że sam jest absolwentem tej szkoły i określą ją „jako szkołę o znakomitym, wysokim poziomie nauczania i wychowania”.
Nawiązując do specyfiki Collegium Marianum, biskup pelpliński stwierdza, że nie jest ona niższym seminarium, „ale ma wszelkie dane ku temu, ażeby wobec uczniów o wrażliwszej duchowości taką rolę spełniać”. W tym miejscu hierarcha cytuje dokumenty Kościoła o roli małych seminariów duchownych, dodając, że absolwent takich szkół „nie jest w żaden sposób zobowiązany i przymuszony do wyboru wyższego seminarium duchownego”.
Na zakończenie odezwy biskup pelpliński wyraża życzenie, aby stała się ona pomocna dla uczniów i ich rodziców w ukierunkowaniu dalszego życia i dodaje ”ze swej strony czynimy wszystko żeby nauka w Collegium Marianum okazała się wielorako owocna dla życia naszych absolwentów”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.