Biskup Pindel na Pasterce w Kętach: św. Jan Kanty żył duchem Bożego Narodzenia
25 grudnia 2023 | 00:00 | rk, | Kęty Ⓒ Ⓟ
24 grudnia br., dokładnie w 550. rocznicę śmierci św. Jana Kantego, bp Roman Pindel sprawował uroczystą Pasterkę w kościele pw. śś. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, niedaleko miejsca urodzenia słynnego średniowiecznego uczonego i świętego. Podczas homilii hierarcha podkreślił, że dziedzictwo św. Jana Kantego łączy się ze świętowaniem Bożego Narodzenia.
Biskup zastanawiał się: „Czy ma to jakiekolwiek znaczenie, że Bóg powołał do siebie św. Jana właśnie w Wigilię?”. Wskazał, że życie Kantego, w którym promieniował radością, pokojem i służył potrzebującym, odzwierciedlało istotę Bożego Narodzenia oraz nauki Jezusa Chrystusa.
„Istnieje niezwykły związek tego świętego z Bożym Narodzeniem, który stał się szczególnie widoczny w chwili jego śmierci i pogrzebu w Krakowie. Mieszkańcy, słysząc o odejściu znanego i szanowanego profesora, uświadomili sobie, że dzięki niemu mogli przez 50 lat codziennie przeżywać Boże Narodzenie. Tyle bowiem czasu spędził nasz święty w tym mieście” – zauważył bp Pindel.
Kaznodzieja zaznaczył, że altruistyczne działania Kantego były wyrazem prawdziwego ducha Bożego Narodzenia. Podkreślając miłość, współczucie i poświęcenie św. Jan Kanty przypominał o sednie przesłania narodzin Chrystusa. Jak tłumaczył biskup, święty nieustannie ukazywał głębokie zrozumienie obecności Boga wśród potrzebujących i w codziennym życiu.
„Przychodził z pomocą ubogim i chorym. A gdy zapraszał głodnego studenta do stołu profesorskiego, mówił: to Chrystus przychodzi. Wolał zamilknąć, niż powiedzieć coś, co mogłoby zaszkodzić. Wiedział, jak trudno jest odwołać czy zmienić kłamstwo lub oszczerstwo. Sam przed modlitwą pragnął przepraszać wszystkich, których mógł choćby dotknąć słowem. Zawsze miał na ustach prawdę, nawet wobec tych, którzy kłamali, kradli czy zabijali” – wyjaśnił biskup.
Duchowny wskazał na podobieństwa postaw i nauczania św. Matki Teresy z Kalkuty oraz czynów św. Jana z Kęt. Zaznaczył, że każdy akt miłości i życzliwości wobec drugiego człowieka stanowi ponowne przeżycie istoty Bożego Narodzenia.
Podkreślił, że prawdziwe znaczenie Bożego Narodzenia nie ogranicza się do historycznego wydarzenia, lecz jest ciągłą okazją dla każdego człowieka do szerzenia miłości, życzliwości i pokoju w relacjach z innymi.
„W tym czasie Bożego Narodzenia zastanówmy się, kiedy naprawdę przeżywamy tę chwilę. Nie w świątecznych dekoracjach czy w kościele, ale w moim życiu, w moim sercu, dla innych lub z innymi. Niech św. Jan Kanty, odchodzący do Domu Ojca w Wigilię Bożego Narodzenia, pomaga nam w poszukiwaniu odpowiedzi” – zakończył.
22 października 2023 r. rozpoczął się Rok św. Jana Kantego w diecezji bielsko-żywieckiej związany z obchodami 550. rocznicy śmierci świętego. Jednym z kluczowych momentów obchodów była uroczysta Pasterka w kęckim kościele dokładnie w rocznicę śmierci patrona ubogich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.