Biskup polowy armii słowackiej dołączył do pielgrzymki wojskowej na Jasną Górę
13 sierpnia 2014 | 12:49 | kos Ⓒ Ⓟ
W ósmym dniu pielgrzymki wojskowej do pątników w mundurach dołączył bp Franciszek Rabek – biskup polowy Sił Zbrojnych Słowacji. Wizyty bp. Rabka to już niemal tradycja. Ordynariusz słowackiej armii pielgrzymował na Jasną Górę z naszymi żołnierzami pięciokrotnie. Wczoraj wieczorem bp Rabek modlił się wspólnie z pielgrzymami wojskowymi w intencji pokoju na świecie, m. in. za Ukrainę i chrześcijan na Bliskim Wchodzie.
W ósmym dniu pielgrzymki żołnierze i pracownicy wojska dotarli do Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej. Jak podkreślił kapelan ordynariatu pielgrzymka jest niezwykle życzliwie przyjmowana przez mieszkańców mijanych miejscowości. – Z daleka słyszymy jak krzyczą: „idą nasi żołnierze“, machają do nas, przynoszą i rozdają kwiaty. W wielu oczach widać łzy wzruszenia, a na twarzach maluje się szczęście. Takie spotkania pokazują nam, że wojsko jest ważne dla Polaków. Musimy więc jako kapelani nieustannie dbać, by zawsze godnie nosić mundur i być wzorem dla żołnierzy – powiedział kapelan w rozmowie z KAI.
Wczoraj wieczorem do pielgrzymów dołączył bp Franciszek Rabek. – Na ostatni etap wczorajszego dnia dołączył do nas słowacki biskup polowy Franciszek Rabek, został przyjęty bardzo ciepło gromkimi oklaskami i śpiewem. Podczas wieczornego apelu Ks. Biskup podziękował za to przyjęcie. Powiedział, że cieszy się, że już po raz kolejny może brać udział w pielgrzymce. Udzielił też pasterskiego błogosławieństwa – powiedział ks. Tur.
W pielgrzymce bierze udział ok. 500 żołnierzy, w tym 50 z zagranicy: z USA, Chorwacji, Słowacji, Litwy, Niemiec i Łotwy. Wśród pielgrzymów są również pracownicy wojska, Służby Celnej i Straży Granicznej. Pątnikom towarzyszy 12 kapelanów ordynariatu polowego oraz kilku kapelanów ordynariatów zagranicznych. Każdy pielgrzym otrzymał znaczek pielgrzymkowy oraz "Vademecum Żołnierza Pielgrzyma" z modlitwami i pieśniami religijnymi w języku polskim i angielskim.
Jutro żołnierze wezmą udział we Mszy św. na Przeprośnej Górce, pod przewodnictwem bp. Józefa Guzdka, Biskupa Polowego WP, a następnie wejdą na Jasną Górę.
Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 r. wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu co roku pątnicy w mundurach pielgrzymują przed ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Tylko raz – z powodu tragicznej powodzi w 1997 r. – pielgrzymka została odwołana. Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.