Biskup polowy rozpoczął swoją posługę
19 grudnia 2010 | 19:01 | lk / ms Ⓒ Ⓟ
Biskup polowy Józef Guzdek uroczystym ingresem do katedry polowej WP w Warszawie rozpoczął swoją posługę dla Wojska Polskiego. W niedzielnej uroczystości – 19 grudnia uczestniczyli członkowie Episkopatu Polski oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Bronisławem Komorowskim na czele. Bullę nominacyjną Ojca Świętego Benedykta XVI odczytał nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Celestino Migliore. Gratulacje i życzenia biskupowi Guzdkowi złożyli m.in. Prymas Polski, arcybiskup Józef Kowalczyk i w imieniu Episkopatu Polski kardynał Stanisław Dziwisz.
Na początku uroczystości Nuncjusz Migliore odczytał bullę nominacyjną Ojca Świętego Benedykta XVI, na mocy której bp Guzdek został zwolniony z poprzedniej funkcji biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej a mianowany Biskupem Polowym Wojska Polskiego.
Ks. prałat płk Sławomir Żarski, administrator ordynariatu polowego, witając uczestników Eucharystii stwierdził, że był czas, gdy katedra polowa wątpiła, czy kiedykolwiek powróci tu biskup polowy. Jednak w 1989 r. Jan Paweł II przywrócił duszpasterstwo wojskowe i mianował jej nowego biskupa. – Jest to mocne przypomnienie ewangelicznej prawdy, że niepodległość Ojczyzny ma być budowana na samym Jezusie Chrystusie – podkreślił.
Ks. Żarski wspomniał zmarłego w katastrofie smoleńskiej bp. Płoskiego, który „oddał życie za swoje owce, aby prawda o Katyniu przebiła się do wszystkich ludzi na całym świecie”. – W dniu dzisiejszym kolejny biskup polowy bierze na ramiona słodki ciężar odpowiedzialności za zbawienie żołnierza polskiego – stwierdził.
„Z pokorą i wdzięcznością staję przed Bogiem, aby prosić o wsparcie i siły do realizacji czekających mnie zadań” – powiedział bp Guzdek we wstępie do Eucharystii. Wcześniej modlił się przy grobie swojego poprzednika bp. Tadeusza Płoskiego, który spoczywa w katedrze polowej.
W homilii bp Guzdek podkreślił, że odbywa ingres do katedry polowej, podejmując dzieło swoich wielkich poprzedników: arcybiskupów Stanisława Galla, Józefa Gawliny, Sławoja Leszka Głódzia oraz biskupa Tadeusza Płoskiego. „Staję przed Wami w duchu wiary i synowskiego posłuszeństwa wobec woli Następcy św. Piotra, z sercem otwartym wobec wszystkich, dla których mam być ojcem i pasterzem na drogach wiary” – mówił nowy biskup polowy.
„Podejmuję to wezwanie, bo wierzę, że jestem Chrystusowi potrzebny właśnie w tym miejscu, pośród ludzi w mundurach i ich rodzin. Ufam, że nie zostawi mnie samego. Wiem, że daje mi współpracowników w dziele głoszenia Dobrej Nowiny” – mówił bp Guzdek.
Wyjaśnił, że są to kapelani pracujący w parafiach i ośrodkach duszpasterskich w całej Polsce i podejmujący duszpasterską posługę na misjach zagranicznych. „Są to wierni świeccy, którzy rozumieją, że zdolność do ofiary i miłości Ojczyzny, pierwsze źródło ma w Bogu” – dodał bp Guzdek.
Następnie bp Guzdek wspomniał o zadaniach duszpasterskich na rzecz ordynariatu polowego, o jakich powinien pamiętać biskup polowy. Podkreślił, że nie trzeba wyszukiwać żadnego nowego programu, gdyż „program już istnieje, ten sam co zawsze, zawarty w Ewangelii i w żywej Tradycji”. – Jest on skupiony w istocie rzeczy wokół samego Chrystusa, którego mamy poznawać, kochać i naśladować – przypomniał.
„Włączając się w zwyczajną pracę duszpasterską na rzecz ordynariatu polowego, chcę służyć, głosząc Ewangelię i dając świadectwo życia” – podkreślił bp Guzdek. Dodał, że pragnie „przekazywać autentyczne światło Ewangelii w taki sposób, aby pobudzało do myślenia, mobilizowało do osobistego przyjęcia Chrystusa i do wewnętrznej przemiany”.
Zaznaczył, że „od słów ważniejsze jest świadectwo ewangelicznego życia, czyli osobista świętość, wszak słowa jedynie pouczają, zaś przykład pociąga”. – Być świadkiem miłości i pojednania, miłosierdzia i przebaczenia, dostrzegać drugiego człowieka, być autentycznym i przejrzystym – to zadanie, które jest przede mną, przed księżmi kapelanami i wszystkimi wiernymi Ordynariatu Polowego – podkreślił bp Guzdek.
Dodał, że realizując je „możemy mieć nadzieję, że przyczynimy się do kształtowania ludzi o prawych sumieniach, niezłomnych charakterach, wiernych Bogu, miłujących Ojczyznę, zdolnych do największych poświęceń”. – Tak uformowany człowiek nie zawiedzie, ale z Chrystusem będzie przemieniał historię – stwierdził biskup polowy.
Powiedział, że kapelani wojskowi powinni „iść do wszystkich z posługą słowa, świadectwem życia i duszpasterską troską”, nikogo nie wykluczać ani nie spisywać na straty, a niedościgłym wzorem takiej posługi jest Jezus Chrystus.
„Chcę być blisko Was, żołnierzy, w codziennej służbie, w trudzie rozwiązywania problemów i zdobywania umiejętności. Blisko waszych rodzin, które są dla was zapleczem miłości, pokoju i siły wewnętrznej, i które uczestniczą żywo w waszych żołnierskich radościach i zmaganiach” – zapewniał bp Guzdek.
Zaznaczył, że pragnie być blisko tych, którzy są „we wnętrzu” Kościoła, co potwierdzają życiem według ewangelicznych wartości, oraz blisko tych, którzy stojąc „na progu” Kościoła, uważnie przyglądają się życiu deklarujących swą przynależność do Chrystusa.
Dodał jednak, że jest także otwarty na ludzi znajdujących się „na obrzeżach” lub poza dostrzegalnymi granicami Kościoła. – W posłudze duszpasterskiej zadbam o miejsce, gdzie będą mogli przyjść „z daleka” ze swoimi pytaniami, wątpliwościami i rozterkami, gdzie będą mogli się poczuć jak u siebie. We wspólnocie Kościoła jest miejsce zarówno dla chrześcijan „od urodzenia”, jak i dla „spóźnionych”, „zwlekających” z odpowiedzią na łaskę wiary – tłumaczył kaznodzieja.
„Proszę, otwórzmy się na siebie, a razem na Chrystusa. Pod sztandarem Ewangelii, a także wojskowym sztandarem z orłem i hasłem ‘Bóg, Honor, Ojczyzna’ jest miejsce dla wszystkich” – mówił bp Guzdek.
Podkreślił, że przyjmując obowiązki biskupa polowego, wie, że sam nie podoła temu zadaniu. „To wy bracia kapłani jesteście przedłużeniem pasterskiej troski biskupa jako jego pierwsi i najważniejsi współpracownicy. Podejmując zadania duszpasterskie, niejako na pierwszej linii frontu, niesiecie Ewangelię nadziei i miłości” – zaznaczył.
„Wielu z was trwa na posterunku od początku, kiedy został odnowiony Ordynariat Polowy, inni dołączyli później, ale każdy z was odkrył w sobie powołanie do duchowego towarzyszenia ludziom w mundurach stojącym na straży największych wartości” – dodał bp Guzdek.
Na zakończenie podkreślił, że zapewnia o swoim otwarciu i woli współpracy ze wszystkimi, którym leży na sercu dobro człowieka, jego rozwój i doskonalenie wewnętrzne, „a w konsekwencji dobro naszej Ojczyzny”.
„Bóg poleca mi, abym z miłością przygarnął i otoczył troską tę cząstkę Kościoła, jaką jest Ordynariat Polowy Wojska Polskiego. Czynię to dzisiaj z ufnością i w duchu wiary” – podkreślił bp Guzdek.
W ingresie wzięli udział także m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź, metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Obecny był prymas senior kard. Józef Glemp i sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik. Wśród gości znaleźli się także m.in. biskupi polowi Litwy i Słowacji oraz prawosławny ordynariusz wojskowy bp Jerzy Pańkowski.
W uroczystości oprócz duchowieństwa, w tym wielu kapelanów wojskowych, uczestniczyli liczni goście z przedstawicielami najwyższych władz państwowych na czele. Obecni byli: prezydent Bronisław Komorowski, minister obrony narodowej Bogdan Klich, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz parlamentarzyści i rektorzy wyższych uczelni z całego kraju. W uroczystości wzięli też udział dowódcy wszystkich sił wojskowych z szefem Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysławem Cieniuchem i dowódcą Wojsk Lądowych gen. Zbigniewem Głowienką.
Po Eucharystii w imieniu władz Polski bp. Guzdkowi pogratulował minister obrony narodowej Bogdan Klich. Powiedział, że przyjął „z prawdziwą satysfakcją” wiadomość o powołaniu bp. Guzdka na to „niezmiernie ważne stanowisko w Wojsku Polskim”. Podkreślił, że ordynariat wojskowy ma misję do spełnienia „wśród żołnierzy, dla żołnierzy i ich rodzin”. – To swoiste zderzenie pierwiastka wojskowego i tego świętego czynnika cywilnego na pewno zrodzi dla wojska nowe wartości – mówił.
Powiedział, że kapelani wojskowi odpowiedzialni są za kształtowanie postaw wśród żołnierzy w równym stopniu co dowódcy i oficerowie wychowawczy. Tłumaczył, że duszpasterze muszą dziś uwzględniać w swej pracy nowy wymiar służby wojskowej, do której młodzi ludzie trafiają nie z obowiązku, ale z wyboru. – Wyzwaniem jest praca nad żołnierzami, którzy wychowali się w nowej epoce, w której często kultura masowa dominuje nad wartościami duchowymi – dodał.
Zdaniem ministra Ordynariat Polowy ma więc ogromną rolę w patriotycznym wychowywaniu młodego pokolenia żołnierzy. – Kapelani muszą o tym rozmawiać z naszymi żołnierzami, aby pokazać nowy, współczesny wymiar polskiego patriotyzmu – patriotyzmu służby na rzecz drugiego człowieka i odpowiedzialności za wykonywaną pracę – powiedział.
Z kolei w imieniu Episkopatu Polski gratulacje złożył kard. Stanisław Dziwisz. „W tym ważnym momencie twojego życia, Kościół w Polsce, Episkopat i archidiecezja krakowska jest z tobą. Chcemy ci towarzyszyć i wspierać modlitwą twoją nową misję biskupa polowego w Wojsku Polskim” – zapewnił nowego ordynariusza wojskowego.
Przypomniał, że jest to odpowiedzialna służba i prawdziwe wyzwanie. – W imieniu Kościoła masz być blisko ludzi, którzy przyjęli na siebie szczególny obowiązek: ochrony dobra narodu, jego bezpieczeństwa, suwerenności i wolności – mówił do bp. Guzdka metropolita krakowski.
„Kościół krakowski przygotował cię dobrze do nowej misji od strony duchowej, intelektualnej, ludzkiej i duszpasterskiej. Oddajemy Cię dziś wielkiej wspólnocie wojskowej – żołnierzom, oficerom i ich rodzinom. Oddajemy cię kapelanom Ordynariatu Polowego WP, z którym będziesz głosił słowo życia i nadziei” – dodał.
Telegram z gratulacjami dla nowego biskupa polowego przysłał Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. „Przejmujesz dziś całe dziedzictwo duszpasterstwa Wojska Polskiego wypracowane przez Twoich Poprzedników, a zwłaszcza przez arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia i biskupa Tadeusza Płoskiego. Jest to dziedzictwo tworzone i ubogacane w trudzie, ale na miarę potrzeb, możliwości i wyzwań minionych lat” – napisał prymas.
„Modlę się wraz z Tobą i całą wspólnotą zgromadzoną w katedrze polowej, abyś w tym duchu realizował biskupie posługiwanie, wspomagany przez rzeszę wspaniałych ludzi pełniących służbę wojskową; aby nigdy nie zaistniał jakiś mur, który by Cię oddzielał od twoich kapłanów i od ludzi pełniących służbę, niezależnie od stopnia w hierarchii wojskowej” – dodał w liście prymas Kowalczyk.
Po uroczystości, przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich bp Guzdek oddał hołd sztandarowi batalionu reprezentacyjnego i złożył wiązankę kwiatów.
Pierwszego w historii Polski biskupa polowego Wojska Polskiego mianował 5 lutego 1919 roku papież Benedykt XV. Był nim bp Stanisław Gall, sufragan archidiecezji warszawskiej, który utworzył struktury diecezjalne duszpasterstwa wojskowego. Następnie funkcję tę pełnili: abp Józef Gawlina (1933-1947), a w dwudziestoletniej historii odnowionego ordynariatu polowego abp Sławoj Leszek Głódź (1991-2004) i bp Tadeusz Płoski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.