Biskup tarnowski dziękuje dyrekcji i personelowi szpitala w Republice Środkowoafrykańskiej
10 grudnia 2013 | 16:03 | eb Ⓒ Ⓟ
Nie do przecenienia jest rola szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej – podkreśla biskup tarnowski Andrzej Jeż w liście do dyrekcji i personelu tamtejszej lecznicy. Okazją jest 5. rocznica ponownego otwarcia tej placówki. W czasie rebelii szpital pracował i przyjmował chorych. Był też chroniony przez tamtejszych mieszkańców. Im także dziękuje za to biskup tarnowski.
Szpital rozpoczął działalność w 2004 roku, a w 2007 jego praca musiała zostać przerwana na półtora roku z powodu braku personelu. Placówka została wybudowana i funkcjonuje dzięki kolędnikom misyjnym diecezji tarnowskiej.
Z okazji rocznicy ponownego otwarcia, ordynariusz diecezji bp Andrzej Jeż wystosował list gratulacyjny w języku francuskim na ręce Elżbiety Wryk, dyrektora szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej.
Biskup gratuluje misjonarce „chrześcijańskiej odwagi i ducha miłości a Bogu dziękuję za świadectwo Jej wiary składane na afrykańskiej ziemi”. Ordynariusz diecezji dziękuje też personelowi medycznemu i specjalistom różnych dziedzin, którzy przez ostatnie lata oddawali swój czas i umiejętności, by szpital jak najlepiej służył na co dzień.
Bp Jeż podkreśla też wielką troskę miejscowej ludności. W trudnym czasie rebelii, która dotknęła Republikę Środkowoafrykańską, dwadzieścia trzy osoby przez prawie cztery miesiące bez przerwy czuwały i były gotowe bronić szpitala przed ewentualnym napadem i grabieżą, doświadczaną przez podobne centra zdrowia w RCA.
„To jest świadectwo ogromnej wagi i dowód, że nasi bracia Afrykańczycy, przyjmując szpital od Kościoła tarnowskiego jako dar, poczuwają się do wielkiej odpowiedzialności, aby go chronić jak naczynie gliniane, by mógł jak najlepiej służyć wszystkim potrzebującym. Znana mi jest również przychylna postawa władz lokalnych wobec szpitala i za to im jestem wdzięczny” – pisze biskup.
W ciągu 8 lat placówka medyczna w Bagandou udzieliła ponad 27 tysięcy konsultacji, 11 tysięcy osób było hospitalizowanych, w tym ponad 6 tysięcy dzieci, przeprowadzono niemal 500 operacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.