Biskupi afrykańscy wzywają młodych do pozostania na kontynencie
25 maja 2019 | 11:08 | kg (KAI/FIDES) / pz | Wagadugu Ⓒ Ⓟ
W obliczu masowego zjawiska migracji, zwłaszcza do Europy, biskupi z Afryki Zachodniej zachęcili młodych do pozostawania na miejscu, „aby zmienić ten kontynent w kwitnącą ziemię”. Jednocześnie wezwali polityków do „walki ze wszystkim, co zagraża dobru wspólnemu i podważa godność osoby ludzkiej”. Swój apel zawarli w oświadczeniu ogłoszonym na zakończenie III zgromadzenia plenarnego Regionalnych Konferencji Biskupich Afryki Zachodniej (RECOWA/CERAO), które w dniach 13-20 maja obradowało w stolicy Burkina Faso – Wagadugu.
„W obecnej sytuacji naszego kontynentu Kościół winien być znakiem nadziei” – piszą biskupi. W sposób szczególny zachęcili do przyznania młodym należnego im miejsca w Kościele i społeczeństwie, uwrażliwiając ich zwłaszcza na zagrożenia płynące z nieuregulowanej migracji.
Podkreślili, że nie mogą milczeć w obliczu tego zjawiska. „Nasze serca jako duszpasterzy i ojców cierpią na widok łodzi przeładowanych młodymi, kobietami i dziećmi, które pogrążają się w falach Morza Śródziemnego” – stwierdzili hierarchowie.
Zwracając się do młodych w swych krajach zapewnili ich, że rozumieją ich „pragnienie szczęścia i dobrobytu, których nasze kraje nie mogą wam ofiarować”. Wymienili w tym kontekście bezrobocie, ubóstwo i nędzę, które „pozostają złem upokarzającym i buntującym sumienia”. Sytuacja ta „nie powinna was jednak prowadzić do poświęcania swego życia na niebezpiecznych trasach i ku niepewnej przyszłości” – czytamy w dokumencie.
Biskupi krajów zachodnioafrykańskich wezwali młodych, aby nie dawali się zwieść „fałszywym obietnicom”, które doprowadzą ich do zniewolenia i złudnej przyszłości. „Dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości możecie osiągnąć sukces w Afryce i, co jeszcze ważniejsze, uczynić ten kontynent kwitnącą ziemią” – zapewniają hierarchowie.
Dokument apeluje ponadto do polityków, aby „zwalczali to wszystko, co zagraża dobru wspólnemu i podważa godność osoby ludzkiej: korupcję, złe zarządzanie i handel ludźmi we wszystkich jego przejawach”. Wzywa ich również, aby nigdy nie szczędzili wysiłków na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa życia i własności swych współobywateli”, nawiązując do zjawiska terroryzmu, zagrażającego państwom tego regionu.
Regionalne Konferencje Biskupie Afryki Zachodniej (RECOWA) to organizacja zrzeszająca episkopaty 15 krajów tej części Czarnego Lądu, w których językami urzędowymi są angielski, francuski i portugalski. Jej pierwsze zgromadzenie założycielskie obradowało w stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej – Jamusukro w dniach 23-29 stycznia 2012 pod hasłem „Kościół – Rodzina Boża w Afryce Zachodniej w służbie pojednania, sprawiedliwości i pokoju”. Częścią składową RECOWA jest Regionalna Konferencja Biskupia Francuskojęzycznej Afryki Zachodniej (CERAO), stąd obecna podwójna nazwa organizacji.
Na czele RACOWA/CERAO stoi od 3 lat arcybiskup koadiutor Abudży w Nigerii Ignatius Ayau Kaigama, dwoma jego zastępcami są biskupi: José Câmnate na Bissign z Gwinei-Bissau i Alexis Touabli Youlo z Wybrzeża Kości Słoniowej, a sekretarzem generalnym – ks. Joseph Aka. Siedziba organizacji mieści się w Abidżanie (Wybrzeże Kości Słoniowej).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.