Biskupi Austrii wyciągają pozytywne wnioski po audiencji u papieża
17 grudnia 2022 | 19:13 | ts (KAI) | Rzym Ⓒ Ⓟ
Dwugodzinną rozmową z papieżem Franciszkiem zakończyli 16 grudnia pięciodniową wizytę „ad limina Apostolorum” w Watykanie członkowie Konferencji Biskupów Austrii. Jednym z dominujących tematów była wojna w Ukrainie. Dziesięciu biskupów ordynariuszy, opat i czterech biskupów pomocniczych od poniedziałku prowadziło rozmowy w dykasteriach watykańskich. Podkreślali niezwykle otwartą i nastawioną na dialog wymianę myśli, wartościową dla obu stron. Przewodniczący Konferencji Episkopatu i arcybiskup Salzburga Franz Lackner powiedział, że spotkania w Rzymie charakteryzowały się wzajemnym słuchaniem i zrozumieniem.
Po wizycie u papieża abp Lackner oraz arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn powiedzieli dziennikarzom, że było to po ludzku głęboko poruszające, serdeczne, a jednocześnie ważne spotkanie. Jednym z dominujących tematów rozmowy była wojna w Ukrainie. „Zarówno papież, jak i biskupi wyrażali głębokie zaniepokojenie obecnymi brutalnymi atakami Rosji na cywilną infrastrukturę Ukrainy” – podkreślił abp Lackner.
Przewodniczący austriackiego episkopatu bardzo pozytywnie podsumował pięciodniową wizytę „ad limina”. Podkreślił, że było to dla niego bardzo ważne wydarzenie duszpasterskie, ale też i ludzkie, ze względu na atmosferę. „Nie mieliśmy problemu z przedstawieniem tego, co porusza nas i mieszkańców Austrii, przez cały czas mieliśmy wrażenie, że jesteśmy uważnie słuchani”, podkreślił abp Lackner, dla którego była to już trzecia wizyta „ad limina” w Watykanie.
Papież zachęcał biskupów austriackich do kontynuowania procesu synodalnego i uważnego wsłuchiwania się w wolę Bożą. „Odmawiając ‘Ojcze Nasz’ zawsze modlimy się 'Bądź wola Twoja’, ale co to oznacza dzisiaj w tych tak trudnych czasach z wieloma kryzysami?”, pytał retorycznie kard. Schönborn. Podkreślił, że „we wszystkich tych kwestiach potrzeba uważnego słuchania, wzajemnej wymiany, a przede wszystkim ducha zaufania. I tym duchem promieniuje Franciszek”.
„Jednomyślność czy jedność wśród biskupów w kraju jest z pewnością pozytywnie odbierana także w Watykanie. Jedność oznacza wspólną troskę oraz wspólne patrzenie i słuchanie”, powiedział kard. Schönborn i dodał: „Ojciec Święty mocno nas zachęcał: 'Bądźcie pasterzami, bądźcie z ludźmi’.”
Zdaniem metropolity Wiednia nie ma wątpliwości, że papież darzy Austrię wielkim szacunkiem. W każdym razie papieżowi bardzo smakował tort Sachera. Biskupi austriaccy zaskoczyli papieża, wchodząc na audiencję z urodzinowym śpiewem oraz słynnym tortem. „Tort bardzo papieżowi smakował, a nasz śpiew próbowany na dwa głosy nie był do końca udany” – przyznał z uśmiechem kard. Schönborn.
Oficjalnym zakończeniem pięciodniowej wizyty ad limina austriackich biskupów w Rzymie była Msza św. w bazylice św. Pawła za Murami. Nawiązując do licznych rozmów i spotkań z kierownictwem Dykasterii bp Alois Schwarz z St. Pölten podkreślił, że „nie chodziło w nich o narzucanie stanowisk, ale o wymianę między biskupami, którzy noszą w sobie Kościół powszechny. To, co jest decydujące, to charakter rozmowy”.
„Ostatecznie decydujące dla przekazu wiary jest to, czy wspólnoty chrześcijańskie żyją w taki sposób, że emanuje z nich fascynacja, która przyciąga ludzi” – podkreślił biskup St. Pölten.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.