Biskupi Brazylii – brońcie życia!
29 października 2010 | 18:22 | st (KAI)/ms Ⓒ Ⓟ
Do obrony życia ludzkiego, odrzucania kompromisów i dwuznaczności, które upodobniają do mentalności tego świata wezwał papież biskupów północno-wschodniej części Brazylii, przybyłych do Watykanu w pielgrzymce do grobów świętych: Piotra i Pawła.
Mówiąc o roli Kościoła w życiu społecznym papież podkreślił, iż ma on przypominać o godności człowieka i jego powołaniu do wspólnoty ze wszystkimi ludźmi. Wynika stąd wymóg sprawiedliwości i pokoju społecznego, zgodnie z Bożą mądrością. Jednocześnie zaznaczył, że obowiązek zaangażowania na rzecz sprawiedliwego ładu społecznego jest właściwy wiernym świeckim, którzy jako obywatele usiłują przyczynić się do sprawiedliwego życia społecznego, respektując jego uzasadnioną autonomię oraz naturalne prawo moralne. Natomiast zadaniem biskupów jest wnoszenie wkładu do oczyszczenia rozumu i przebudzenia sił moralnych niezbędnych do budowy sprawiedliwego i braterskiego społeczeństwa.
Benedykt XVI podkreślił, że kiedy wymaga tego poszanowanie praw podstawowych i zbawienie dusz pasterze mają poważny obowiązek wyrażenia oceny moralnej także w kwestiach politycznych. Formułując te sądy pasterze powinni uwzględniać absolutną wartość negatywnych nakazów moralnych. Zaznaczył, że chodzi o odniesienie do działań nieakceptowalnych moralnie, działań wewnętrznie złych, których nie można pogodzić z godnością osoby ludzkiej. Nie można ich usprawiedliwić jakimkolwiek dobrem, celem, konsekwencją czy okolicznościami. „Dlatego byłaby całkowicie fałszywa i iluzoryczna jakakolwiek obrona politycznych, gospodarczych i społecznych praw człowieka, która nie obejmowałaby energicznej obrony prawa do życia, od poczęcia aż do naturalnej śmierci” – stwierdził Ojciec Święty.
W tym kontekście papież zaznaczył, że „kiedy projekty polityczne rozważają otwarcie lub ukrycie depenalizację aborcji czy eutanazji ideał demokratyczny, który powinien chronić godności każdej osoby – zdradzany jest u swych podstaw”. Wezwał, aby broniąc życia biskupi nie lękali się sprzeciwów i niepopularności, ale odrzucali wszelkie kompromisy i dwuznaczności, które upodobniłyby ich do mentalności tego świata.
Benedykt XVI wskazał też na konieczność zapewnienia ludziom świeckim odpowiedniej katechezy społecznej i zapoznanie z nauką społeczną Kościoła. „Pasterze powinni też przypominać wszystkim obywatelom prawo, które jest również obowiązkiem, by w sposób wolny wykorzystywać swój głos wyborczy dla krzewienia dobra wspólnego” – powiedział Ojciec Święty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.