Biskupi cieszą się z silnej pozycji rodziny w deklaracjach Polaków
12 marca 2019 | 19:26 | tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
O wynikach badan CBOS na temat rodziny dyskutowali dziś biskupi podczas rozpoczętego dziś w Warszawie zebrania plenarnego KEP. Biskupów niepokoi rosnąca liczba rozwodów, ale z satysfakcją odnotowują wciąż silną pozycję rodziny wśród wartości najważniejszych dla Polaków – powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.
Oprócz rosnącej liczby rozwodów biskupów niepokoi też m.in. zjawisko odkładania w czasie decyzji o zawarciu małżeństwa. Z drugiej strony, jak zaznaczył w rozmowie z KAI bp Śmigiel, jest także sporo informacji pozytywnych, a przede wszystkim ta, że w Polsce rodzina jest ceniona wciąż bardzo wysoko.
Podczas obrad bp Śmigiel przytoczył różne raporty, w tym wyniki styczniowych badań CBOS, z których wynika, że rodzina pozostaje dla Polaków wartością najważniejszą. Aż 80 proc. respondentów wskazało szczęście rodzinne jako wartość, która kierują się w swoim życiu.
Bardzo dużo młodych ludzi deklaruje, że człowiek może być szczęśliwy w małżeństwie i rodzinie, a ponadto mają bardzo tradycyjny model rodziny – uważają że rodzina to małżeństwo kobiety i mężczyzny, które ma dzieci – zaznaczył bp Śmigiel. „To, że młodzi ludzie chcą mieć rodzinę daje nam pewną nadzieję” – dodał.
Jednocześnie przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny przyznał, że m.in. wskutek silnego oddziaływania różnych prądów kulturowych, nie wszyscy radzą sobie po wejściu w dorosłość, niemniej jest dobry punkt wyjścia. „Ciągle zastanawiamy się nad tym, jak dobrze przygotować młodego człowieka do zawarcia małżeństwa i życia w rodzinie” – powiedział bp Śmigiel. Dodał, że chodzi tu m.in. o umiejętność rozmawiania ze sobą i pokonywania trudności.
„Tak jak powiedział papież Franciszek, chcemy towarzyszyć małżeństwu i rodzinie na wszystkich etapach jej rozwoju, szczególnie wtedy, kiedy pojawiają się trudności” – powiedział ordynariusz toruński. Poszukując rozwiązań biskupi są świadomi, że nie ma uniwersalnych rozwiązań dla całej Polski oraz, że trzeba pomagać ludziom rozpatrując każdy przypadek z osobna – podkreślił bp Śmigiel dodając: „Po prostu, dla małżeństwa i rodziny Kościół musi mieć zawsze czas”.
W tej chwili trwają prace specjalnego zespołu, złożonego także ze świeckich, który przygotowuje nowe dyrektorium duszpasterstwa rodzin. Opracowanie zajmie się m.in. odnowionym sposobem prowadzenia przygotowań do sakramentu małżeństwa.
Bp Śmigiel zaznaczył, że w Kościół w Polsce ma sprawdzony model duszpasterstwa rodzin. Działa on w parafiach, oprócz tego działają poradnie specjalistyczne w wymiarze ponadparafialnym, dekanalnym albo miejskim. Niemniej biskupi zastanawiają się nad wprowadzeniem nowych, uzupełniających form przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.