Drukuj Powrót do artykułu

Biskupi diecezjalni obradowali na Jasnej Górze

26 sierpnia 2017 | 09:59 | Jasna Góra / mp / bd Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Karol Porwich

W piątek na Jasnej Górze obradowała Rada Biskupów Diecezjalnych. Podczas obrad mówiono, m. in. o sytuacji społeczno-politycznej w Polsce, duszpasterstwie małżeństw i rodzin, przygotowaniach do 100. rocznicy odzyskania niepodległości, a także inicjatywie „Różaniec do granic”. Pasterze Kościoła w Polsce po raz kolejny zaapelowali o niedzielę wolną od pracy.

Obradom przewodniczył abp Stanisław Gądecki, a słowo do biskupów na początku obrad skierował abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

W 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej, Królowej Polski biskupi przypomnieli – stwierdza komunikat z obrad – że „Rzeczpospolita jest wspólnym dobrem, za które są odpowiedzialni wszyscy jej obywatele”, a suwerenne, demokratyczne państwo prawa jest wielką wartością, którego budowanie „domaga się nieustannego usprawniania i reformowania”. Wskazują, że powinno się to dokonywać w duchu „wzajemnego szacunku i dialogu wszystkich obywateli; w atmosferze życzliwości i odpowiedzialności; bez uprzedzeń i krzywdzących posądzeń oraz na fundamencie prawdy i powszechnie uznawanych i niewzruszonych zasad etycznych”.

Po raz kolejny biskupi wyrazili poparcie dla projektu ustawy w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę, który został przedstawiony przez NSZZ „Solidarność”.

Czytaj także: Biskupi ponownie poprą inicjatywę ws. ograniczenia handlu w niedzielę

„Wolna niedziela jest podstawowym prawem, jakie przysługuje wszystkim ludziom, każdemu pracownikowi” – przypomniał abp Stanisław Gądecki, Podkreślił, że „w obronie wolnej niedzieli istnieje potrzeba mobilizacji wszystkich sił społecznych, zarówno związków zawodowych, jak i stowarzyszeń katolickich”. A nawiązując do złożonego w Sejmie przez „Solidarność” projektu ustawy, zauważył w wypowiedzi dla KAI, że niestety „nie widać na razie woli politycznej rozwiązania tego problemu”.

Abp Wiktor Skworc stwierdził, że Episkopat „ma nadzieję, że ta sytuacja się zmieni i że Polska będzie szanować standardy europejskie. Bo przecież w większości krajów europejskich o ugruntowanej demokracji, wolna niedziela jest prawnie zagwarantowana”.

Biskupi wyrazili także nadzieję „na skuteczne doprowadzenie do pozytywnego końca” kolejnej inicjatywy obywatelskiej mającej na celu prawną ochronę życia dzieci poczętych, która została złożona na ręce Marszałka Sejmu 17 sierpnia br. Polega ona na wysunięciu projektu ustawy eliminującej z obecnego prawa „przesłanki eugenicznej”, pozwalającej na zabijanie przed urodzeniem dzieci, u których podejrzewana jest choroba bądź niepełnosprawność. Podpisy pod tym projektem będą zbierane przez wolontariuszy w całym kraju, poczynając od początku września.

Czytaj także: Przesłanka eugeniczna a rozwój życia płodu

Ponadto biskupi dyskutowali nt. Wytycznych dotyczących duszpasterstwa małżeństw i rodzin po adhortacji papieskiej „Amoris laetitia”. – Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce kontynuują prace nad „Wytycznymi” odnośnie do duszpasterstwa małżeństw i rodzin. „Korzystając z dotychczasowych bogatych doświadczeń duszpasterskich oraz wierni nauczaniu Kościoła, w duchu adhortacji papieża Franciszka „Amoris Laetitia”, pragną jak najskuteczniej odpowiedzieć na potrzeby i wyzwania, przed jakimi stoją dziś małżeństwa i rodziny” – stwierdza komunikat z obrad.

Abp Gądecki poinformował również, że biskupi zapoznali się ze zgłoszonym przez zespół kierowany przez bp. Jana Wątrobę, przewodniczącego Rady KEP ds. Rodziny, projektem „Wytycznych dotyczących duszpasterstwa małżeństw i rodzin po adhortacji Amotis laetitia”. Dodał, że ostateczny ich projekt – uwzględniający uwagi i postulaty biskupów – powinien zostać zgłoszony do 15 września. Zapewnił, że w Wytycznych – „zostanie m. in. potwierdzone tradycyjne nauczanie Kościoła o nierozerwalności małżeństwa, gdyż nie może być ono ani zanegowane, ani przekreślone”.

Bp Ryszard Kasyna, przewodniczący Rady Prawnej KEP, poinformował biskupów, że nowelizacja „Wytycznych Konferencji Episkopatu Polski ws. postępowania wobec duchownych oskarżonych o wykorzystywanie seksualne małoletnich”, została zaakceptowana przez Stolicę Apostolską. A dotyczy ona konieczności zgłaszania tych przestępstw organom ścigania.

Do tej pory instytucje niepaństwowe i osoby prywatne obowiązywał jedynie tzw. „obowiązek społeczny” zgłaszania do organów ścigania przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci i osób małoletnich. Natomiast 13 lipca weszła w Polsce w życie nowelizacja kodeksu karnego, wprowadzająca prawny obowiązek zgłaszania organom ścigania przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich. Nawiązując do tej kwestii rzecznik KEP ks. Paweł Rytel Andrianik zaznaczył, że „ochrona nieletnich jest priorytetem w działaniach Kościoła”.

Biskupi rozmawiali też o tym, jak Kościół włączy się w przyszłoroczne obchody 100-lecia niepodległości Polski. Abp Gądecki wyjaśnił, że centralne uroczystości mają odbyć się w Warszawie, a poszczególne diecezje będą przeżywać ten jubileusz „w sposób zróżnicowany”. Wskazał, że są cztery rejony, które – poprzez swą historię – będą „bardzo zaangażowane”. „(To) miejsca, w których ta wolność wybuchła, czyli w Poznaniu – Powstanie Wielkopolskie, które przywróciło w Wielkopolsce wolność, potem Powstania Śląskie, które (…) ten region zwróciły polskości, Kraków – początek Legionów i Warszawa jako zakończenie potem i faktyczne zakodyfikowanie tego dnia niepodległości” – podkreślił przewodniczący KEP.

Księża biskupi wyrazili także współczucie i solidarność ze wszystkimi poszkodowanymi w nawałnicach, które przed dwoma tygodniami przeszły nad Polską, szczególnie jej północną częścią. Podziękowali też wszystkim osobom zaangażowanym w niesienie pomocy poszkodowanym i zaapelowali o dalsze wsparcie.

Biskupi zapoznali się z kolejnym etapem przygotowań do realizacji inicjatywy „Różaniec do granic”, którą zaplanowano na 7 października tego roku. Jest to inicjatywa wiernych świeckich z Fundacji Solo Dios Basta, która polegać będzie na odmówieniu różańca przez miliony Polaków – w intencji Polski i świata – nad wszystkimi granicami Polski.

Ponadto hierarchowie podziękowali pielgrzymom przybywającym na Jasną Górę i do innych sanktuariów za ich świadectwo wiary i modlitwy.

Spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych odbyło się w przeddzień uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, która w tym roku będzie głównym dniem obchodów 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej.

26 sierpnia pasterze Kościoła w Polsce wezmą udział w uroczystej sumie o godz. 11.00, której przewodniczyć będzie abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Komunikat z Sesji Rady Biskupów Diecezjalnych

Sesja Rady Biskupów Diecezjalnych odbyła się na Jasnej Górze 25 sierpnia 2017 r., w wigilię Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Obradami kierował abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Na początku obrad abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, skierował swoje słowo do zebranych biskupów diecezjalnych.

1. W 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej, Królowej Polski biskupi przypominają, że Rzeczpospolita jest wspólnym dobrem, za które są odpowiedzialni wszyscy jej obywatele. Katechizm Kościoła Katolickiego wskazuje, że suwerenne, demokratyczne państwo prawa jest wielką wartością (por. KKK 1904). Jego budowanie domaga się nieustanego usprawniania i reformowania. Powinno dokonywać się to w duchu wzajemnego szacunku i dialogu wszystkich obywateli; w atmosferze życzliwości i odpowiedzialności; bez uprzedzeń i krzywdzących posądzeń oraz na fundamencie prawdy i powszechnie uznawanych i niewzruszonych zasad etycznych. Niech troska o naszą Ojczyznę mobilizuje wszystkich ludzi dobrej woli do zaangażowania, a wierzących także do gorliwej modlitwy.

2. Biskupi wyrażają współczucie i solidarność ze wszystkimi poszkodowanymi w wyniku nawałnic, jakie dotknęły ostatnio niektóre regiony naszego kraju. Jednocześnie dziękują za wszelką pomoc, która została im udzielona ze strony wielu osób i podmiotów życia państwowego, samorządowego i społecznego. Biskupi proszą o dalsze wsparcie osób dotkniętych kataklizmem oraz zachęcają do włączania się w działania Caritas.

3. Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce kontynuują prace nad „Wytycznymi” odnośnie do duszpasterstwa małżeństw i rodzin. Korzystając z dotychczasowych bogatych doświadczeń duszpasterskich oraz wierni nauczaniu Kościoła, w duchu adhortacji papieża Franciszka „Amoris Laetitia”, pragną jak najskuteczniej odpowiedzieć na potrzeby i wyzwania, przed jakimi stoją dziś małżeństwa i rodziny. Biskupi polscy kolejny raz wyrażają wdzięczność i uznanie dla wszystkich, którym na sercu leży dobro i świętość małżeństwa i rodziny.

4. Z wielką nadzieją na skuteczne doprowadzenie do pozytywnego końca, biskupi diecezjalni przyjmują kolejną inicjatywę społeczną mającą na celu prawną ochronę życia dzieci poczętych. Podpisy pod tym projektem obywatelskim będą zbierane przez wolontariuszy.

5. Biskupi diecezjalni po raz kolejny wyrażają swoje poparcie dla projektu ustawy, który został przedstawiony przez NSZZ Solidarność w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę. Ufają, że inicjatywa tego związku zawodowego i znaczące poparcie społeczeństwa nie zostaną zlekceważone, a Parlament Rzeczypospolitej Polskiej przywróci narodowi polskiemu niedzielę jako wartość religijną, rodzinną, kulturową i społeczną.

6. W lipcu i sierpniu wiele pielgrzymek przybyło na Jasną Górę i do innych sanktuariów. Pasterze Kościoła katolickiego dziękują wszystkim pielgrzymom oraz pielgrzymom duchowym za świadectwo wiary i modlitwę.

Z Jasnej Góry – w przeddzień głównych uroczystości 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – księża biskupi błogosławią umiłowanej Ojczyźnie oraz wszystkim rodakom w kraju i za granicą. Jednocześnie polecają Chrystusowi, Boskiemu Nauczycielowi, dzieci, młodzież, wychowawców i katechetów rozpoczynających niebawem rok szkolny.

Podpisali: biskupi diecezjalni zgromadzeni na Jasnej Górze

Wigilia Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 25 sierpnia 2017 r.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku

Przeczytaj także

25 sierpnia 2017 09:31

Generał zakonu paulinów o świętowaniu 26 sierpnia

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.