Biskupi greckokatoliccy: radości i pokoju nie da się kupić
31 grudnia 2012 | 18:48 | pab Ⓒ Ⓟ
Pomimo wielkości i siły oddziaływania przedświątecznej reklamy handlowej, w głębi duszy wiemy, że radości i pokoju nie uda nam się kupić – piszą hierarchowie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Europie Zachodniej w liście pasterskim na Boże Narodzenie. Chrześcijanie obrządków wschodnich obchodzą święta 7 stycznia.
Wspominając o trudnościach i niepokojach dnia codziennego, związanych z wieloma wyzwaniami, które niesie życie, greckokatoliccy hierarchowie zauważają, że Maryja i Józef również byli przepełnieni strachem, ale wraz z pojawieniem się Syna Bożego, minął. Przypominają również, że „Kościół Chrystusowy to miejsce spotkania i Ojczyzna, która gromadzi nas wszystkich w Chrystusie”.
Biskupi zauważają, że bez względu na okoliczności życia, człowiek potrzebuje „tego cichego i błogosławionego Świętego Wieczoru”. Przypominają, że czas oczekiwania na Boże Narodzenie jest szczególną okazją do zagłębienia się w sens istnienia i przebywania z Bogiem. Podkreślają, że radości i pokoju nie uda się kupić na drodze komercyjnej, mimo „wielkości i siły oddziaływania przedświątecznej reklamy handlowej”.
Biskupi dają także wskazówki, na trwający Rok Wiary. „Jak Syn Boży wcielił się, tak i my nie lękajmy się dzisiaj wcielić w nasze życie wiarę w Chrystusa w nasze dobre uczynki, w miłość do bliźniego, a szczególnie miłość do Boga przez wspólnotową modlitwę w świątyni i rodzinie, codzienne czytanie Pisma Świętego oraz udział w życiu sakramentalnym, w szczególności w spowiedzi świętej i godnym przyjmowaniu Komunii Świętej” – zachęcają. „W taki sposób Narodzenie się powtarza, sam Jezus Chrystus staje się obecnym w naszym życiu i my stajemy się świadkami Chrystusa dla naszych bliskich i otoczenia” – podkreślają hierarchowie.
List podpisali: bp Piotr – egzarcha apostolski dla Niemiec i Skandynawii, bp Hlib – egzarcha apostolski dla Wielkiej Brytanii, wizytator apostolski w Irlandii, bp Dionisio – wizytator apostolski w Italii i Hiszpanii oraz bp Borys – egzarcha apostolski dla Francji, Krajów Beneluksu i Szwajcarii.
Boże Narodzenie w Kościele greckokatolickim przypada dwa tygodnie później niż w Kościele rzymskokatolickim, czyli 7 stycznia. Różnica wynika z tego, że Kościoły wschodnie posługują się kalendarzem juliańskim, a nie gregoriańskim. Kościół greckokatolicki pozostaje w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.